Koguva Toomal lustisid muhulastega jaapanlased, lätlased ja saarlasedki

Koguva Toomal lustisid muhulastega jaapanlased, lätlased ja saarlasedki

 

Muhu muuseumi korraldatud külapillimeeste lustipäeval Koguva Toomal mängisid rohkearvulisele publikule kümme lõõtsa, akordioni ja karmoškameest nii Muhu- kui Saaremaalt, sealhulgas neli pillimeest, kes hiljutisel üleriigilisel Võru folkloorifestivalil erinevates mänguklassides kolme parema hulka tulid.

Üllatusesinejaiks olid lätlased – meesansambel Riiast. Publikut jagus istepinkidele, õuemurule, aidalävepakkudele ja vundamendiääristele ning kaevuraketiselegi. Kõige kaugemad saarlaste-muhulaste pillimängu nautijad olid külalised Jaapanist.

„Võib-olla me veidi kopeerime üle-Eestilist külapillimeeste kokkutulekut Lustikummut, mida aastaid Saaremaal korraldati. Kuna sel aastal seda üritust pole, siis võtsime oma muuseumi plaani külapillimeeste lustipäeva. Kutsusimegi Saaremaa ja Muhu mängijad korraks Koguvale kokku,“ märkis muuseumi juht ja päeva peakorraldaja Meelis Mereäär.

Lustipäeva korraldaja sõnul reageerisid kõik muusikud positiivselt. „Eks me ole kõik omavahel tuttavad. Vastuseisu ma ei kohanud. Erinevatel põhjustel ei saanud siiski kõik kutsutud tulla, aga need, kes tulid, annavad endast parima. Publikut rõõmustavad oma mänguga Eestimaa parimad. Tervelt nelja mängijat autasustati juulikuus Võru festivalil. Sellist seltskonda on tore võõrustada,“ tundis Mereäär kolleegide tuleku üle heameelt.

Pillimehed ise pidasid päeva kordaläinuks. Omavahelises vestlusringis vahetati kogemusi. Igaühel on oma mängustiil, repertuaargi on erinev, ühel pikem staaž, teisel lühem, kes rohkem tuntud, kes vähem. Mõnedki on osalenud rahvusvahelistel mainekatel festivalidel ja konkurssidel.

Rahvapillimuusikast lugu pidaval publikul oli hea teada saada sedagi, kuidas ühest või teisest mehest pillimees sai. „Teadlikult hakkasin pillimänguga tegelema alles 25–30-aastaselt. Aga juba poisikesena tundsin pillimängu vastu huvi. Endal mul pilli ei olnud. Käisin õppevahendite toas kaardivirna taga salaja kooli pilliga harjutamas. Nüüd juba natuke oskan, põhiliselt olen ikka laulumees,“ pajatas endast enne esinemist Endel Kumm Torgust.

Just Hiiumaalt esinemast tulnud sõrulane kiitis omakandiinimest Õie Seppa, kelle laule laulab nii Torgu meesansambel kui ka solistina Endel Kumm ise.

Võru kuulsa pillimeistri August Teppo mälestuseks korraldatud võistumängimisel tänavu ässade klassis teise koha saanud Leisi valla mehele Sulev Mägile on tänavune suvi üsnagi mängutihe olnud. Kas pillimäng toob ka leiva lauale? „Vastan Salmel elanud, nüüdseks meie hulgast lahkunud Armeida Sadama sõnadega: pillimehe kõht pole kunagi tühi.“

Täiskasvanute arvestuses Võrust võitjana koju sõitnud Urmas Rahnik teenis ka Muhus publikult vägeva aplausi. Kaarma valla mees Urmas Rahnik hakkas lõõtspilli mängima alles kaks aastat tagasi. Varasemaks pilliks oli karmoška. „Eks mulle lõõts meeldib ikka rohkem,“ ei teinud Urmas Rahnik muusikariista eelistusest saladust.

Pihtla valla mees Ain Hannus, kes üleriigilisel võistumängimisel Rahniku järel teise koha sai, on tuntust kogunud ka filmis esinedes. Koguperefilmis „Ruudi“ võlus pikkade juuste ja habemega saarlane oma pillist välja mahedaid meloodiaid. Sellel suvel on Ain Hannus küll kõik nädalavahetused pillimänguga kuulajaid rõõmustanud. Kutsujaiks on olnud juubilarid, noorpaarid ja kokkutulekute korraldajad.

Mitmekülgne mees Orissaare lähistelt Udo Suurtee astus seekord rahva ette lustakate lauludega, ise end akordionil saates. „Ma ei mäleta, millal ma viimati pilli sülle võtsin. Tõsi, eile õhtul natuke harjutasin. Tahtsin proovida, kas sõrmed liiguvad. Siit lähen ma koju väga toreda tundega mitte sellepärast, et oleksin hästi esinenud, vaid meeleolu loob kogu see miljöö. Noorematele sain näidata, et vana meeski võib laulmise ja pillimänguga hakkama saada,“ kostis Muhu juurtega energiline Udo Suurtee.

„See on üks teretulnd asi, et Meelis Mereäär on viitsinud lustipäeva korraldamisega tegelda,“ jäi muhulanna Asta Piiri külast kiitmisega tagasihoidlikuks. Muhulannale endale meeldis karismaatiline Ain Hannus.

Mänguoskuste järgi pillimehi paremusritta ei asetatud. Küllap leidsid huvilised ise endale lemmiku. Kõik pillimehed, ka külalised Riiast said kingituseks kadakast meene, meenutamaks lustipäeva Koguval.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 44 korda, sh täna 1)