Ööriku nunnakloostri esimesed elanikud tulevad Prantsusmaalt (1)

Eesti apostlik-õigeusu kirik avab järgmise aasta juulis Orissaare vallas Öörikul vähemalt kolmekohalise nunnakloostri.

EAÕK ülempreester Andreas Põld ütles Oma Saarele, et sõltuvalt rahalistest võimalustest avatakse klooster kas kolme või kuni kümnekonna kohaga.

Praeguses seisuga tulevad Saaremaale kaks eesti rahvusest noornunna ja välismaalasest kloostri ülem. Nunnad viibivad praegu ühes Prantsusmaa kloostris ja testivad iseloomude sobivust külg-külje kõrval Saaremaal elamiseks.

Põld märkis, et vastavalt kiriku tegevusplaanile avatakse kolmekohaline klooster vanas köstrimajas ka juhul kui Euroopa Liidu fondidest toetust ei saa. „See raha on meile kiriku eelarves planeeritud ja klooster peab valmima 2008. aasta suvel.“

Samas on Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) andnud Põllu sõnul EL-i toetuse osas positiivse signaali, mis annab võimaluse rajada klooster kuni kümnekonnale nunnale. Kloostri tarvis ehitatakse sel juhul suurem talutüüpi kompleks koos lisahoonetega.

Kloostriruumid varustatakse kõigi tänapäevaste olmemugavustega. „Võiks ju piirduda näiteks sauna ja kaevuveega, aga metropoliit Stefanus nõuab kaasaegseid olmetingimusi, et igas toas oleks oma isiklik väike sansõlm, normaalne küttesüsteem jne,“ rääkis Andreas Põld.

Nunnade põhiliseks tegevuseks on palvetamine ja töö. Saaremaal võiksid nunnad tegeleda näiteks ravimtaimede kasvatamise ja kogumise, aiapidamisel põhineva mooside või kirikuveinide valmistamisega.

„Üks metropoliit Stefanuse rajatud klooster tegeleb näiteks džemmide tootmisega ja väga hästi läheb,“ lausus Andreas Põld. Teisalt võib ühest Prantsusmaa nunnakloostrist tuua näite, kus kitsekasvatus võttis nunnadelt nii palju aega ja energiat, et palvetamiseks aega ei jäänudki ning seetõttu tuli valida uus tegevusala.

Nunnade tegevus võib olla ka vaimsemat laadi nagu ikoonide maalimine või kirikutekstiili valmistamine (preestririided, altarikatted jpm).

Orissaare valda rajatava nunnakloostri näol on tegemist esimese Eestis taasiseseisvumise järel rajatud EAÕK kloostriga. Ööriku on kloostri rajamiseks sobiv paik, kuna asub kõrvalise koha peal ja on samas inimestele ligipääsetav. Ka on piirkonnas olemas õigeusukogudus ning sealsed inimesed on harjunud õigeusu ja selle traditsioonidega.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 18 korda, sh täna 1)