Haigeid transportiv helikopter ei tohi enam maanduda haigla juurde (8)

Haigeid transportiv helikopter ei tohi enam maanduda haigla juurde

 

AS Kuressaare Sanatoorium keelas kriitilises seisundis haigete transpordiga tegeleva helikopteri maandumise ettevõttele kuuluval maa-alal Kuressaare haigla taga.

„Me oleme ebameeldivalt üllatunud,“ ütles Oma Saarele piirivalve lennusalga pinnaltpäästjate grupiülem Jaanus Altnurme. Kuressaare haigla informeeris piirivalvesalka maandumiskeelust möödunud nädalal ning järgmised lennud teeb helikopter juba Kuressaare lennuväljale.

AS-i Kuressaare Sanatoorium juhatuse esimehe Toivi Asti sõnul ei ole aktsiaselts kopteri maandumist haiglatagusele alale ära keelanud. „Me ei ole selleks luba andnudki ja kui me ei ole midagi lubanud, siis ei saa me ka ju keelata.”

Asti sõnul on kopteri maan-dumine senises kohas Põduste jõeluhal ohtlik, sest maandumisel keerutab kopter üles tolmu ja kive. Samas seisvad Kuressaare Sanatooriumi klientide bussid ja autod ning töötajate transpordivahendid ning järelikult satub ohtu nii ettevõtte töötajate kui ka klientide turvalisus. „Me oleme selle probleemiga pikalt tegelenud. Ohutuse koha pealt on lennujaam helikopterile kõige parem maandumispaik, sest see on eraldatud ala ja ümbruses toimuv on kontrolli all,” sõnas Ast.

„Sellest on ammu juttu olnud, et seal platsil ei tohiks enam helikopter maanduda, sest platsil pole kopteri maandumiseks turvalist kohta,” rääkis Kuressaare haigla juhatuse esimees Viktor Sarapuu. Ka temani on jõudnud Kuressaare Sanatooriumi juhtide pretensioonid ning koos Kuressaare linnavalitsusega jõuti otsusele suunata helikopter edaspidi lennuväljale.

„Ideaalne oleks see, kui helikopter saaks maanduda haigla katusel, kuid haigla ehitusplaan seda ei võimalda,” märkis Sarapuu. „Muidugi oleks mugavam, kui lennuplats asuks haigla lähedal, kuid seda oleks pidanud siiski varem planeerima.“

Sarapuu sõnul paar kilomeetrit pikem sõit kiirabiautos lennujaama arstiabi kvaliteeti ei halvenda.

Kuressaare abilinnapea Kalle Koov ütles Oma Saarele, et Kuressaare linn toetab päästekopteri põhibaasina Kuressaare lennujaama, kuna seal maandumine on oluliselt turvalisem ning vähendab linnas mürarisustust.

Piirivalvesalga helikopteri meeskond ja haigla arstid on varem tunnistanud haigla juurde maandumise ohte, kuid praegu ei taga Kuressaare lennujaam helikopterile maandumiseks ööpäevaringset lennujuhtimist.

Kõige suurem probleem maandumisplatsi nihutamisega lennuväljale võib ilmneda näiteks merel juhtunud suurõnnetuse puhul, kus Kuressaare haigla on kannatanutele abi osutamiseks kõige lähim raviasutus. „Siis on ikkagi lihtsam maanduda haigla juures ja ma usun, et sel juhul me eirame maaomaniku keeldu. Lubada ei oska, aga ma vähemalt loodan, et eirame,“ ütles Jaanus Altnurme. „Haiglal pole ju niipalju kiirabiautosid, et hakata kõiki kannatanuid lennuväljalt haiglasse vedama.“

Põhja-Eesti regionaalhaigla anestesioloogiakliiniku juhataja Andrus Remmelgas on varem Oma Saarele öelnud, et igal Eesti haiglal peaks olema oma helikopteri maandumisplats. Arstiabi jõuaks siis kohale võimalikult kiiresti, nii nagu on Lääne-Euroopas või Põhjamaades.

Remmelgase sõnul ei tohi omavalitsused lubada, et haiglate juures olevad platsid eraomanikele ära antakse. 5–10 aasta pärast on Eestis helikoptereid tunduvalt rohkem ja tunduvalt enam on ka lende.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 123 korda, sh täna 1)