Saarlased nägid Jõgevamaal silmu meenutavaid angerjaid

Saarlased nägid Jõgevamaal silmu meenutavaid angerjaid

 

Möödunud nädalavahetusel Jõgevamaal toimunud Eesti Külaliikumise VII maapäevale sõitis Saaremaalt 21-liikmeline esindus.

Saarlased tutvusid põhjalikumalt Põltsamaa vallas asuva Esku küla ja selle naaberküladega, osalesid maapäeva põhiüritustel Kuremaa lossis, mõttetalgutel ja käsitöölaadal.

Mandri suurtes külades on vaatamist palju

„Kui Saaremaal on väiksed külad kiviaedadega, siis Põltsamaa ümbruse külad on sedavõrd suured, et nendega tutvumiseks kulub piisavalt palju aega,“ lausus pärast ekskursiooni Eskusse ja selle ümbruse küladesse Saaremaa Kodukandi Ühenduse eestvedaja Elvi Viira. „Hea oli tõdeda ka Põltsamaa vallavalitsuse ja -volikogu tugevat toetust kodupiirkonna külaliikumisele, millest võiks eeskuju võtta ka Saaremaal,“ märkis ta.

Saarlased tutvusid ka osaühingu Põltsamaa Graniit Rõstla killustikukarjääriga. „Killustiku tootmine on igati vajalik. Tunnustust väärib firma omanike vastutulelik suhtumine ümberkaudsetesse elanikesse. Näiteks, kui tootmistegevuse tõttu mõni puurkaev parandamist vajab, tehakse see korda ettevõtte kuludega,“ rääkis Viira.

Kuremaa lossis toimunud maapäeva avatseremoonia üks põnevamaid hetki oli aasta küla 2007 väljakuulutamine. Saaremaalt oli selle tiitli nominendiks Orinõmme küla.

Riigikogu esimees Ene Ergma tegi teatavaks, et aasta küla 2007 on Kuhjavere küla Viljandimaalt Suure-Jaani vallast. „Kuhjavere rahvas on selle tunnustuse igati ära teeninud,“ arvas Orinõmme külaelu eestvedaja Anu Viljaste, kes kavatseb koos Orinõmme külaaktiiviga varsti Kuhjavere külaga tutvuma sõita.

Saarlastel pole kalaga priisata

Maapäevalised erinevatest maakondadest esitlesid Kuremaal ka oma toite. Saarlased tõid kaasa sibulapirukaid, kaeraküpsiseid ja natuke ka kala.

„Kalaga pole meil ju priisata,“ tunnistas Elvi Viira. Külaskäiku Peipsi ääres Kasepääl toimunud Kalevipoja Kala ja Veefestivali laadale kommenteeris ta aga nii: „Kodune tunne tekkis, kui nägime, et kauplemas on ka Saaremaa leivatööstus. Saaremaalt toodud kala aga müügil polnud. Naljatoonis võib öelda, et müüdi küll angerjaid, mis aga pigem silmusid meenutasid.“

Maapäeva mõttetalgutel Tabivere rahvamajas, kus arutati rahvakultuuri hetkeolukorda ja tulevikuväljavaateid, oli ka Elvi Viira, töörühma üks juhtidest. „Vestlusringis jäi kõlama mõte, et kultuurielu maapiirkonnas ei tähenda mitte üksnes isetegevuskollektiivide tegevust, vaid on märksa sügavam mõiste, mis hõlmab traditsioone, elulaadi, inimsuhteid,“ lausus Viira.

„Kohtusime Saaremaa külaaktiiviga esmakordselt, kuid sõbralikust ja vahetust suhtlemisest nendega jäi mulje, et olema juba kauaaegsed tuttavad või koguni sõbrad,“ märkis meretaguseid maapäevalisi võõrustanud Esku külaseltsi esinaine Hille Uus.

Jaan Lukas

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 39 korda, sh täna 1)