Meteoriitikapäev on pühendatud Ago Aaloele ja Vello Lõugasele (1)

Meteoriitikapäev on pühendatud Ago Aaloele ja Vello Lõugasele

 

Homme Kaali külastuskeskuses toimuv üleriigiline meteoriitikapäev on pühendatud kahele kuulsale Kaali kraatrite uurijale: geoloog Ago Aaloele ja arheoloog Vello Lõugasele.

Kraatrite meteoriitset päritolu põhjalikult uurinud Ago Aaloe saanuks 17. septembril 80-aastaseks ja kraatrit kui arheoloogilist objekti (ohverdamise paik jne) kirjeldanud Vello Lõugase sünnist möödus 6. aprillil 70 aastat.

Mõlemad teadlased lahkusid meie keskelt parimas loomeeas. Ago Aaloe elutee katkes 5. detsembril 1980 ja Vello Lõugas läks toonela radadele 21. mail 1998.

Seekordsel meteoriitikapäeval kõneleb oma kunagisest kolleegist akadeemik Anto Raukas, kelle ettekanne on pealkirjastatud „Ago Aaloe ja tema osa Kaali meteoriidikraatrite uurimisel“. Arheoloog Ants Kraut räägib Vello Lõugase uurimistööst nii Kaalis kui ka Saaremaal üldse.

Meteoriitikapäevalisi tervitavad Pihtla vallavanem Tõnu Hütt ja TTÜ geoloogia instituudi direktor Alvar Soesoo. Ettekanded on veel geoloog Väino Puuralt („Taevased kohtumised meil ja mujal“), ajaloolaselt Bruno Paolt („Kogemusi teaduse ja rahvatraditsiooni piirimailt“) ja muuseumitöötajalt Külli Rikaselt, kes räägib Saaremaa muusemi koostööst Vello Lõugasega.

Pärastlõunal (kell 15) on huvilistel hea võimalus vaadata Kaali-teemalisi filme. Kell 18 algaval jalutuskäigul peakraatri ja kraatrite 3 ja 4 juures juhendavad huvilisi Reet Tiirmaa, Tanel Moora ja Ants Kraut.

Kell 12 algava meteoriitikapäeva lõpetab Tõnis Mägi kontsert kraatri nõlval algusega kell 20 ja muinastulede süütamine peakraatris.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 32 korda, sh täna 1)