Saaremaa talunikud jäävad puhkuseasendajatest ilma

Saaremaa talunikud jäid ilma võimalusest kasutada puhkuse ajal riigi palgal olevaid asendustalunikke.

Eile lõppes PRIA-le taotluse esitamise tähtaeg põllumajandustootja asendamise toetuse saamiseks.

Saaremaa talunike huvi puhkuseasendajate kasutamiseks on sisuliselt olematu. Ka pole Saaremaal ühtegi toetuse saamiseks nõutavat koolitust läbinud asendustalunikku.

Eestimaa talupidajate keskliidu projektijuht Riina Kaldaru ütles Oma Saarele, et Saaremaal on asendustaluniku teenuse vastu huvi tundnud vaid üks talunik.

„Paraku ei ole teenus veel sedavõrd arenenud, et suudaksime mandrilt Saaremaale puhkuseasendajaid tuua,“ ütles Kaldaru.
Kokku on Eestis sõlmitud asendustaluniku kasutamiseks 50 lepingut, mida on ehk rohkemgi kui väljaarendamise järgus asendussüsteem praegu täita suudab, lisas ta. Aktiivsemad teenuse tarbijad on Pärnu- ja Viljandimaa talunikud.

Huvi tundis vaid üks inimene

Lääne-Eesti maakondades asendustalunike koolitusega tegelenud Margus Metsalu Pärnumaa talupidajate liidust ütles, et koolitusel osalemise vastu tundis Saaremaalt huvi vaid üks inimene. „Aga kolm nädalat oli vaja kodust ära olla ja juhtus nii, et naine ei lubanud tulla,“ teadis Metsalu rääkida.
Ka Saaremaa taluliit olevat Metsalu sõnul näidanud asendustalunike koolitamise osas üles huvipuudust. „Käisin korra Saaremaa taluliidus, aga selle tolleaegne juht ei olnud asjast huvitatud. Ütles, et Saaremaal olevat asendamist juba juurutada proovitud, aga soovijaid polnud,“ rääkis ta Oma Saarele.

Projekt oli saarlastele liiga kallis

Saaremaa talupidajate liidu endine ja seni viimane esimees Meelis Sepp ütles, et tema mäletamist mööda tuli projektis osalemiseks maksta mingi omaosalus, mille tasumine käis taluliidule üle jõu.

Kuid talupidajate liidu aseesimehe Jaan Kiideri sõnul peavad talunikud asja tõsiselt käsile võtma, et oktoobris algavale uuele kursusele oleks kedagi saata.

„Osa talunikke on sellisest asendajast kindlasti huvitatud. Aga see inimene peab väga tubli olema ja ennast mitmete asjadega kurssi viima,“ sõnas Kiider.

Seoses nädalase tööreisiga asendustaluniku teenust kasutada soovinud Kaarma valla mahetalunik Liia Sooäär ütles, et paraku tuleb seegi kord loota naabrite vastutulelikkusele.

Sooääre hinnangul pidanuks taluliit rohkem vaeva nägema, et ka Saaremaa saaks koolitatud asendustaluniku. „Taluliidus on praegu tekkinud mõõnaperiood. Loodame, et tulevikus käivitub asendustaluniku teenus ka Saaremaal, sest hingetõmbeaega on ikka vaja,“ märkis Sooäär eile.

Saaremaa taluliit on kriisis

Märtsis taluliidu tegevjuhi koha maha pannud Meelis Sepa sõnul kõneleb taluliidu tänasest olukorrast kas või fakt, et talunikud ei ole siiani suutnud uut esimees valida.

Liidu aseesimees Jaan Kiider tõdes, et keegi ei ole paraku nõustunud liitu juhtima. „Üks põhjustest on kindlasti see, et riigi tuge enam ei ole, aga ainult liikmemaksudest pole võimalik juhile maksta.“

Nõuandekeskuse konsulendi Kati Nääliku sõnul on tunda, et liikmetel puudub huvi oma organisatsiooni arendada.

„Saaremaa rahvas on pika mõtlemisega, igaüks on oma muredega nii ametis, et kootöö puudub,“ märkis Näälik.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 8 korda, sh täna 1)