Sõrves kummitab sõjaõud

Sõrves kummitab sõjaõud

 

Nädalavahetusel müttas Sõrve poolsaare metsades ja rannikualal üle poolesaja ajaloohuvilise, kes otsisid ja kaevasid maa seest välja ning vedasid maasturitega kokku mitu tonni metalli. Leiti ka lõhkemata lõhkekehi, mis toimetati ohutusse kohta.

Saaremaa Muinsuskaitse Selts võõrustas internetiportaalIi www.militaar.net foorumi kaudu omavahel suhtlevaid sõjaajaloo huvilisi, kes esmakordselt üle-eestiliselt Saaremaal kohtusid ning siin tõhusat tööd tegid ja koostöövõimalusi arutasid.

„Lõpe–Kaimri liinil oli II maailmasõja ajal tugev lahingutegevus. Rinne seisis siin peaaegu kuu aega. Sellest ajast siiani peidab maapõu igasugust militaarset „kola“. Sõrve ajalootuba sai nädalavahetusel juurde väärtuslikke eksponaate. Kõik, mis maa seest välja võeti, on ajaloolise väärtusega,“ teavitas Saaremaa muinsuskaitse seltsi esimees Tõnu Veldre.

Kokkutulnute peamiseks huviobjektiks oli soisesse pinnasesse vajunud tank T 34, mida kavatseti „pinnale“ tõmmata, kuid leiti vaid mõned sõjamasina detailid.

Maa seest miine otsivate inimeste tegevust jälgides tundus, et need mehed ja naised on valinud küll üsna ohtliku hobi.
„Üksinda Sõrve metsades kolada on palju ohtlikum kui koos
militaarfoorumlastega tegutseda. Meil on siin vähemalt paarkümmend detektorit ja palju spetsialiste, kes kogu seda asja jagavad.

Meie eesmärk ei ole mingisuguste lõhkekehade tagaajamine. Kui märkasimegi midagi kahtlast, siis märgistasime need asjad lipukestega, et edaspidi saaksid asjatundjad tegutseda. Meie hulgas on spetsialiste, kes võivad täpselt öelda, millega tegu on. Nad teavad isegi seda, mis aastal ja kus kohas üks või teine lõhkekeha on valmistatud.

Kogu seltskond on väga suure silmaringiga,“ märkis Kuressaarest pärit tallinlane Meelis Pupart.

Tartlane Johannes oli metsas pojapojaga. Väikemees aitas vanaisal sõjakolu kaabitsaga puhtaks kraapida.

„Kõik on OK! Tegime käsiprinteriga osalejaile sildidki rinda. Nii on võimalik paremini tuttavaks saada. Lõkketule ääres pidasime edasisi plaane,“ pajatas tartlane.

Tõnu Veldre arvates võiksid foorumi suvepäevad saada traditsiooniks. Saarlase sõnul leiduks osalejaile taolist tegevust mitmes paigas.
„Meie jaoks on siiski tähtsam info kogumine, mida siis jagada muuseumidele ja ka teistele huvilistele,“ ütles Veldre.

Hiljaaegu peamiselt võistluste korraldamisega tegutsenud Off Road klubi liikmed olid oma vägevate maasturitega samuti kohal.
„Meie masinad on heas konditsioonis. Võistlemas me enam nii palju ei käi. Tekkis mõte, et võiksime neid ühiskonna heaks kasutada. Nii me siis aitasimegi kohalikule ajalootoale eksponaate kohale vedada. Samas on ju metsas tervislik viibida ja natuke füüsilist tööd teha,“ rääkis klubi eestvedaja
Aleksander Suur.

Reedel vedasid mehed maasturitega välja kaks suurt betoonist valatud lennuvälja teerulli ja ühe lennuki raami ning saksa mootorratta järelkäru raami. Laupäeval ja pühapäeval nägid üle hulga aja päevavalgust Vene tanki jupid, torni plaadid, igasugused torud ja muu kila-kola. Ohtlikumad leiud olid lõhkekehad, mis ootavad kahjutuks tegemist.

Aleksander Suur ütles suuremeelselt, et Off Roadi mehed on teinegi kord nõus maaomanikele maasturitega appi tõttama, kui kellelgi on maa seest mingi unikaalne leid vaja välja tõmmata.

„Kõik see käib militaarneti kaudu. Kui kellelgi on selliseid ajaloolisi eksponaate, mida ei jõua ise metsast välja tuua, siis teatage meile. Tähtis on, et unikaalsed asjad ei satuks vanametalli sekka. Siingi on ju killuke
Eestimaa ajalugu, mis vajab säilitamist,“ märkis Suur.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 162 korda, sh täna 1)