Poefilosoof ei vaja seadusi, ta teeb neid ise (7)

Kui pealinna ümbruses kurdetakse liialt ahistavate alkoholimüügi- ja suitsetamiskeeldude üle, siis Saaremaal ei paista seda muret olevat. Vähemalt mitte maakohtades. Külades läheb elu edasi nagu ennegi, tulgu seadusi juurde või võetagu vähemaks. Maal võib endiselt kõike – avalikus kohas alkoholi tarvitada, bussipeatuses suitsu tõmmata, ilma juhilubadeta ringi kihutada. Ja kontrollijaid ei kusagil.

Kui tubakaseadus 5. juunil jõustus, lootsin naiivselt, et ehk enam ei pea ühistransporti oodates bussipaviljonis levivat tubakavingu sisse hingama. Lootsin, et ehk aja jooksul leiavad peaaaegu ööpäevaringselt külapoodide ees istuvad alkoholilembesed inimesedki pidevale niisama passimisele mingi alternatiivi. Aga ei. Kõik läheb vanaviisi edasi. Maal poodi minnes pean uksest sissepääsemiseks endistviisi läbi trügima suitsetavate ja purjus kodanike kadalipust

Kui Tartus on Pirogovi plats see koht, kus tohib avalikult alkoholi tarbida, siis meil on neid paiku lausa lugematu arv. Nii palju kui on külasid ja nurgataguseid, on ka kohalikke Pirogovi platse.

Kevadises Muusas kirjutati, et külapoed on kohalikus mõistes ehk olulisemadki kui kultuurimajad või külaseltsid. Poeesine on koht, kus kohalikud arutavad maailmaprobleemide üle ja panevad riigiasju paika.

Sellest võib ehk järeldada, et bussipaviljonid on jällegi kohalike maanoorte kultuurikantsid. Sealsetel seintel võib oma kunstioskusi arendada ning jagada kuni varaste hommikutundideni kamraadidega päeva jooksul kogutud tarkusi. Võib-olla see tõesti nii ongi. Ega siis üks Eestit külastanud tšehhi turist mõni päev tagasi õhtustes uudistes ilmaasjata öelnud, et Eesti on üks kultuursemaid riike. Kultuur on meil kõikjal, nii KUMU-s, Estonias kui ka külapoodide taga.

Ja ega kultuuritegemist saa tubakaseadusega keelata. Poe- ja bussijaamafilosoofid vajavad mõttetegevuseks vabadust. Neile pole ettekirjutusi üleüldse vajagi, nad teevad neid ise. Ja kõik pealinna seltsimehed võivad samuti ühineda – siinsete poodide ümber on kaitsetsoon, kus kehtivad vaid enda tehtud seadused.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 26 korda, sh täna 1)