Viljakasvatajaid rõõmustab aastaid oodatud viljahinna tõus (1)

Saaremaa viljakasvatajad tunnevad rõõmu jõudsalt kasvavatest vilja kokkuostuhindadest ja loodavad sügisel korralikku viljasaaki.
„Korralik saak, hea hind ja see, kui raha on lõpuks kätte saadud – need on kolm asja, millest üks viljakasvataja rõõmu tunneb,“ räägib Valjala vallas tegutsev talunik Kaido Kirst.

Vähemalt üks viljakasvataja unistustest on praeguses seisuga ka täitunud. Peaaegu kümme aastat ühel tasemel püsinud teravilja kokkuostuhind on sel aastal nagu paisu tagant valla pääsenud. Otsa tegi lahti soomlaste Kesko Agro, kes tõstis odra kokkuostuhinna kilo eest 1,5 kroonilt 2,2 kroonile. See sundis ka teisi kokkuostjaid hindu tõstma.

„Ausalt öeldes on odral praegu korralik hind, poleks paha, kui ta selliseks jääks,“ rõõmustab teine Valjala valla teraviljakasvataja Eugen Koit. Aastaid pidid viljakasvatajad nõutult pealt vaatama, kuidas kõik ümberringi aina kallimaks muutus, kuid vilja kokkuostuhind püsis vankumatult paigal. „Vilja hinda ei tõstetud mitte mingil juhul, valitses monopol ja ületootmine. Meil läks päris raskeks, vaid toetused aitasid vee peal püsida,“ meenutab Koit.

Talunikud usuvad, et hinnatõusus taga on rahvusvahelisel turul valitsev viljapuudus, kus suurt rolli mängib ilmastik üha sagenevate põudade ja üleujutustega. Eriti suur on puudus just odra järgi, samal ajal kui nisu puhul on pigem ülepakkumine. „Sel aastal esimest korda on nisu ja odra hind ühesugused,“ räägib Eugen Koit. Kindlasti mõjutab teravilja kokkuostuhinda juba praegu ja seda enam tulevikus vilja kasutamine biokütuse valmistamisel.

Võrreldes mullusega on korraliku tõusu läbi teinud ka rapsi hind. Eelmise aasta 3,5-kroonise kilohinna asemel pakutakse praegu kilo eest 4,5 krooni, mis on kõrgem kui kunagi varem. Rapsi kokkuostuhind saab lõplikult selgeks augusti teisel poolel, kui selguvad Euroopa saagid ja sellest tulenevalt kauplemishinnad Rotterdami börsil.

Saak paistab hea, kuid ei me ette tea

Kui paluda põllumeestel ennustada viljasaaki, soovitab Eugen Koit sel teemal rääkida kõige kõrgema endaga. „Kui teaks, mis ilm teeb, siis võiks ju öelda. Olen näinud, et kui hakkad kiitma, siis läheb ikka nihu midagi.“
Üldiselt on Koidu talu vili kasvanud hästi, kuigi suve hakul kuu aega valitsenud põud on mõningad jäljed siiski jätnud.

Osa teri ei läinud hästi idanema ja nüüd on odral tekkinud kõrgematel mäenukkidel sisse teine rinne. „Taliviljad on küll ilusad, kui selle ainult kätte saaks. Tahan esmaspäeval koristama hakata, usun, et tuleb üle keskmise saak,“ loodab Koit.

Saagi ennustamise jutt teeb ettevaatlikuks ka Jaan Singi. „Isegi mustlane on öelnud, et kaardid võivad näidata nii ja naa, aga põllumajandus on puhtalt õnne asi,“ ei julge mees saagi kohta hinnangut anda. „Võrreldes eelmise aastaga on pilt päris kena, eriti mis puudutab rapsi. Teraviljaga on nii ja naa, aga rapsil on pilt praegu palju parem.“

Samas tõdeb Jaan Sink, et ööl vastu teisipäeva sadanud vihm tegi tuju natuke kehvemaks. Vihm lõi vilja päris maha ja põllud on pehmed. Vilja kättesaamine on nüüd hulga suurem probleem.

Noortalunik läks välja riski peale

Valjala valla üks nooremaid viljakasvatajaid Toomas Tänav otsustas sel aastal kasvatada taliotra ja talirapsi, mida ta pani maha vastavalt 26 ha ja 21 ha. Mõlemad on Saaremaal üsnagi harva viljelevad kultuurid. „Tegemist on riskikultuuridega, kombainiga saab varem peale, aga mõlemad on väga külmakartlikud,“ selgitab Toomas Tänav.

Ehkki mujal Saaremaal on nii taliodra kui talirapsiga olnud sel aastal altminekuid, läks Toomas Tänaval laias laastus õnneks ja saak tuli küllaltki hea. Vaid oder sai natuke põuas kannatada ja tera jäi ehk pisut väikeseks. Rapsisaagiks kujunes märjana kolm tonni hektari kohta.

Põllumehed ostavad uut tehnikat

Eugen Koit räägib, et tema suuremaks mureks on rahapuudus uue tehnika soetamisel, sest veneaegne masinapark hakkab otsa lõppema. Investeeringutoetuse peale väga loota ei saa, küll aga võib tuge olla viljahinna tõusust.

Talunike kinnitusel soetatakse uut tehnikat Saaremaal siiski pidevalt. Viimane uus kombain jõudis maakonda esmapäeval, kui Kõnnu küla Matu talu hoovi jõudis uue kollane New Holland.

Talu peremehe Raimo Kaldi sõnul on tegemist Poola tehases valmistatud kombainiga, mille maksumuseks ilma käibemaksuta on 1,35 miljonit krooni. Kombaini peale loodab mees saada ka investeeringutoetust, kuid kindel see pole. Vabalt võib juhtuda, et kogu investeering tuleb talunikul katta oma võimalusi arvestades.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 26 korda, sh täna 1)