Torgu valla taastegutsemisest 15 aastat (1)

Täna 15 aastat tagasi võtsid Sõrves Iide külas Bulla majas kohad sisse Torgu vallavanema kohusetäita Valdek Kaus, raamatupidaja Annika Prei, sekretär Ülle Nakkurt ja maanõunik Heino Mällo. See tähendas praktiliselt Torgu valla taasloomist, kuigi ametliku staatuse sai vald järgmise aasta märtsis.

Praegu väikeettevõtjana tegutsev Valdek Kaus meenutas hea sõnaga kõiki neid, kes valla taasloomisesse oma panuse andsid.

„Neid oli palju. Tollane rajooni täitevkomitee esimees Ants Tammleht käis selle idee välja juba kaheksakümnendate aastate lõpus või üheksakümnendate alguses. Ideed toetasid täitevkomitees töötanud sõrulased Laine Tarvis, Leevi Häng, poolt olid kohalikud inimesed, väga paljud neist sõrulased.”

“Neljakesi vallavalitsuses alustades tegime tublit tööd. Suur tänu kaastöötajaile! Vastuseisjatest ka puudust polnud. Endale tähelepanu juhtimiseks kuulutasime välja Torgu kuningriigi. Kuningakrooni sai pähe tollal väga populaarne humorist Kirill Teiter,“ meenutas Valdek Kaus.
Sõrve tuletorni juures külalistele asjakohaseid Sõrve-teemalisi meeneid pakkuv Valdek Kaus on veendunud, et tollane võitlus valla taasloomise eest oli õige samm.

„Kui Torgu vald liidetaks nüüd naabervalla või valdadega, siis muutuks Sõrve säär jälle ääremaaks. Olgugi, et meie vald on väike nii territooriumilt kui elanike arvult, saame oma asju ise otsustada. Tähtis on seegi, et riik toetab,“ arutles Valdek Kaus.

Iga päev turistidega kontakteeruv endine omavalitsustegelane on veendunud, et Sõrves on veel tohutu palju potentsiaali turismi arendamiseks. „Esimene on majakas. See tuleks huvilisi teenima panna. Lubadusi selle kohta on antud mitmeid. Miks ei võiks seda kasutada vaatetornina?“ küsis Kaus.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 39 korda, sh täna 1)