Muusikast mitte midagi

Viljandi folgi jooksul toimus 69 kontserti. Lisaks veel terve ports esinemisi vabalaval ja sajad ülesastumised tänavatel ja pubides. Neli päeva täis muusikat. Muusikat, millest ma ei teadnud mitte midagi ja millest ma ei kavatse ka mitte midagi rääkida.Keegi ei jõua seda lihtsalt ära kuulata

 Neljapäeval, 26. juulil ärkas Viljandi linn järsku elule. Tänavad täitusid erinevas kainusastmes inimestega ja oma kõrva muusikast puhkamiseks tuli võtta buss kõrvalmaakonda, sest pilli mängiti tõesti iga nurga peal ja kõikjal toimus aktiivne integreerumine: karvased rahvamuusikud, vanad rokipeerud ja tatiste ninadega õlleturistid sulandusid ühte kogukonda, kes olid erinevatel põhjustel otsustanud folgile tulla.

Paratamatult tundsin end just sellesse viimasesse kategooriasse kuuluvat, kui leidsin end esimeste kontsertide ajal keset õlletopside ja küüslauguleibadega varustatud rahvast murul istumas.

Õige pea unustati aga aina enam joogitops murule ja pilk, kõrv ja isegi suu (mida varem, teate küll milleks, kasutati) loovutati muusikale. Mõne aja pärast lükkas pärimusmuusika kaasatõmbav rütm kontrabassi maas istujatele tagumiku alla ja kangutas nii mõnegi õllekõhu maast üles.

Neli päeva möödusid kui linnutiivul ja uskumatul kombel ei tekkinudki soovi vahepeal folkmuusika rütmidest pääseda. Isegi inimesel, kes end nendega regulaarselt ei harjuta. Kui esmakülastusega siiski ei peaks tekkima sügavamat huvi festivali muusika vastu, siis sealse melu kütkest on end raske lahti rebida.

Näiteks võis iga soovija pärast südaööd istuda pubis laua taha ja rüübata omale meelepärast jooki samal ajal, kui tema lemmikesineja kõrvalauas koos sõpradega pilli mängis, laulis ja nalja viskas. Ega siis seda niisama rahvamuusikaks ei kutsuta.

Festival ühendab oma külalised ja ka esinejad üheks suureks rahvaks ja võibolla isegi rahvuseks. Lihtsaim viis folgi kodakondsuse saamiseks on omale pass osta. Aga ettevaatust – te sisenete riiki, kus sõltuvust tekitava mõnuaine (muusika) on tehtud kohustuslikuks ja sellest vabanemiseks ei ole tugirühmi loodud. 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 27 korda, sh täna 1)