Kunagine kolhoosiesimees kutsub asutama Laidunina tuletorni fondi (2)

Kunagine kolhoosiesimees kutsub asutama Laidunina tuletorni fondi

 

Laimjala kolhoosi kunagine esimees Rein Jäe kutsub valda asutama Laidunina tuletorni remondi fondi, mille seemneks on mees ise valmis annetama 10 000 krooni.

Rein Jäe tegi remondifondi asutamise üleskutse laupäeval Laidunina majaka 100. sünnipäeva juubeliüritusel peetud esinemises.

„Tuletorn peaks olema tingimata valla oma ja mitte võõraste käes lagastamiseks. 23 aastat olen olnud mandril ja tehtud pole siin mitte midagi, vaid trepid on välja lõhutud,“ rääkis Oma Saarele Laimjala kolhoosi endine esimees, praegune Läänemaal tegutseva firma Arenato OÜ juht Rein Jäe.

„Vene ajal käisin koos kolhoosi partorgiga tornist sinimustvalget lippu alla toomas, siis olid trepid veel sees. Hoone tuleb ära konserveerida, sest kui alusmäär edasi laguneb, siis kukub torn varsti ümber,“ lisas Jäe, kelle hinnangul võiks tuletorni renoveerimistööde maksumus olla 300 000 krooni.

Rein Jäe sõnul tuleb tuletorn pärast renoveerimist anda puhkemajanduse teenistusse ja avada see kõigile soovijaile. „Viimasel aastal, kui olin kolhoosi eesotsas, mõtlesin, et järgmisel aastal teeme tuletorni korda, aga siis tüdinesin sellest ametist ära,“ rääkis Jäe, kes tõi omal ajal Omskist Laimjalga Eesti esimesed herefordi lihaveised, ning Mandri-Eestist Saaremaale esimesed mustakirju lüpsilehmad.

2003. aastal Laimjala vallalt tuletorni 50 aastaks sümboolse tasu eest rentinud MTÜ Laidunina Tuletorni Ühing on jätnud täitmata lubaduse avada torn külastajatele 2005. aastaks.

„Kolm aastat oleme suviti siin mõned nädalad tegutsenud ja palju jõudnud ei ole,“ rääkis Oma Saarele ühingu esindaja arhitekt Urmas Arike. „Kui hakkasime tuletorni tellinguid panema, siis hakkas ülevalt kive alla sadama. Mõtlesime, et targem on see ohtlikkus ära likvideerida,“ rääkis Arike.

Nüüd on ühing saanud muinsuskaitselt loa lagunenud terastaladele toetuv tulealus ja ripakil malmpiire kraanaga alla tõsta. Möödunud nädalal paigaldati tuletorni külge tellingud, et kraanamees saaks sealtkaudu tropid külge panna. Arike leidis, et tuletorni vana treppi ei ole mõttekas taastada, muinsuskaitse on lubanud torni pääsemiseks teha kerge metalltrepi.

Malmpiiret on võimalik tõenäoliselt restaureerida ja uuesti paigaldada.
Praeguseks on tuletorni ühing jõudnud tööriistade hoidmiseks korrastada keldriruumi ja teinud vana aida varemetele peale katuse. Katuse alla on plaanis viia ka teised tuletorni ümbritsevad varemed.

Urmas Arike ütles, et tuletorni ühingu liikmeteks on tallinlased erinevatelt elualadelt, kellele meeldib veeta oma puhkus linnast väljaspool looduses. Laidunina tuletorn on Arikese sõnul selline koht, kuhu inimesel oleks võimalik tulla jalgrattaga või jalgsi, et vaadata tornist näiteks loodust, tähti või päikese laskumist merre.

Arike tegi ettepaneku korraldada Laiduninal igal suvel kokkusaamise, et kõik võiksid näha, kuidas kavandatud plaanid on edenenud või siis hoopiski toppama jäänud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 94 korda, sh täna 1)