Diplomaatiline kriis Venemaa ja Suurbritannia vahel

Vene-Briti vastasseisu põhjuseks on Andrei Lugovoi, mees, keda süüdistatakse endise spiooni Aleksander Litvinenko tapmises Londonis möödunud aasta novembris. Inglismaa kavatseb Venemaale näidata, et ei ignoreeri niisama lihtsalt Londonis toimunud briti kodaniku mõrvamist.

Radioaktiivse polooniumi 210-ga mürgitamine seadis ohtu ka sadade teiste inimeste elud. Veidi enne oma surma briti kodanikuks saanud Litvinenko oli endine Venemaa riikliku julgeolekuteenistuse agent ja Putini valjuhäälne kriitik. Surivoodil süüdistas ta enda surmas Putinit.

Tony Brenton on esitanud meedias seisukoha, et Suurbritannia ei nõua, et Venemaa rikuks iseenda põhiseadust, vaid palub hoopis, et Vene võimud leiaksid juriidilise lahenduse tõketele seoses Lugovoi ekstradeerimisega.
Venemaa president Vladimir Putin nimetas Suurbritannia ettepanekut muuta Venemaa põhiseadust koloniaalse mõtlemise jäänukiks. Putini meelest valitseb britide ajudes veel möödunud sajandi mõtlemine ja neil oleks vaja ajud välja vahetada, selline oli Venemaa presidendi viimane Vene-Briti kriisi teemaline arvamusavaldus.

Suurbritanniale tuli appi ka USA välisminister Condoleezza Rice, kes kutsus Venemaad üles tulema vastu Londoni taotlusele anda välja mõrvas kahtlustatav Andrei Lugovoi. Ametlikus teates avaldab Euroopa Liit pettumust Venemaa hoiakus Suurbritannia suhtes Aleksander Litvinenko mõrva lahendamisel. Avaldust peetakse ELi poolseks toetuseks Suurbritanniale.

Vene Föderatsiooni valitsuse esindaja Mihhal Kamõnin kommenteeris, et Moskva keeldus Lugovoid briti võimudele välja andmast, kuna see on vastuolus Venemaa põhiseadusega.

Süüdistatav Andrei Lugovoi on Venemaa uudisteagentuuridele öelnud, et tal ei ole Litvinenko mõrvaga mingit pistmist ning et tegemist on poliitiliste süüdistustega. Andrei Lugovoi on endine KGB töötaja, kes kohtus Litvinenkoga 2006. aasta 1. novembril, päeval, mil ta haigeks jäi.

Venemaa valitsus juhindub konstitutsiooni 61. leheküljel olevast sättest, mille alusel on keelatud Vene kodanike ekstraditsioon. Briti pool tuletab meelde rahvusvahelise õiguse ülemuslikkust rahvusliku õiguse ees. Päring Lugovoi väljaandmisest on esitatud brittide poolt kooskõlas 1957. aasta Euroopa ekstraditsiooni konvenstiooniga, millest on mõlemad pooled osa võtnud.

Konflikti kroonika:

1. november 2006
Lugovoi ja Litvinenko kohtumine

23. november 2006
Litvinenko surm

22. mai 2007
Kuningriigi prokuratuur süüdistab Lugovoid Litvinenko mõrvas

5. juuli 2007
Venemaa peaprokuratuuri keeldub Lugovoi väljaandmisest Briti võimudele

16. juuli 2007
Suurbritannia esitab Venemaale sanktsioone, riigist saadetakse välja neli vene diplomaati

18. juuli 2008
Venemaa esitab Suurbritanniale vastusanktsioonid nelja diplomaadi väljasaatmisega

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 61 korda, sh täna 1)