Vikil räägiti Eesti põlistalude saatusest

Vikil räägiti Eesti põlistalude saatusest

 

Laupäeval toimus Viki külas Mihkli talumuuseumis VI küladepäev, mille raames toimunud seminari teemaks oli seekord põlistalu – eile, täna ja homme.

Seminarist osavõtjad koostasid avaliku pöördumise, milles tõdesid, et põlistalud on olulised maakultuuri järjepidevuse ja rahvuse elujõu tagajatena. On vaja väärtustada ja toetada seda, mida annavad põlistalud maakultuuri loojatena ja kandjatena meie kultuurile ja ühiskonnale.

Põlistalud on eestlaste vääriselupaigad. Seega on vaja, et seadustataks talu ja talupere mõiste. Meie ühine kohustus on riiklike meetmetega tõsta põlistalude elujõulisust ja konkurentsivõimet.

Eesti vabaõhumuuseumi teadusdirektor Heiki Pärdi tutvustas seminaril 20. sajandi taluarhitektuuri. „Eesti taasiseseisvumise alguses ostsid rikkad mehed talusid ja mõisaid kokku, kuid paljud ei oska nendega midagi peale hakata ja hooned lagunevad,” rääkis Pärdi, lisades, et kõike ei hävitanudki nõukogude võim, osa on hävinenud ka Eesti ajal. Põhjuseks tõi Pärdi selle, et meie riigi rõhuasetused on olnud kõrgkultuuri-kesksed, uuritud on linnu, kirikuid ja mõisaid, sellepärast on talud jäänud tahaplaanile.

Seminari teises osas tutvustas Eesti vabaõhumuuseumi projektijuht Elo Lutsepp osalejatele maa-arhitektuuri ja -maastike uurimise ja hoidmise riiklikus programmi arengukava aastatel 2007–2010, mille eesmärgiks on säilitada ja uurida maastike omapära. Lisaks sellele luuakse ka register rehielamutest. Elvi Viira tegi ettepaneku, et Saaremaa Kodukant võib kaardistamisel aidata.

“See on väga positiivne, et me oleme riiklikus programmis potentsiaalsed partnerid, sest liikumisel Kodukant on väga suur võrgustik,” ütles Viira. Konkreetsemad kokkulepped sõlmitakse Eesti külade maapäeval Jõgeval.
Ametliku osa lõppedes lõppedes oli osalejatel võimalik tutvuda ka külades tehtava toodanguga, mida sai soovi korral kaasa osta. Huvilistele tehti ka muuseumis ekskursioon.

Tihtipeale on meie inimeste jaoks omad maad ja majad igavad. Et nad neid hindama hakkaksid, läheb vaja kümmet tuhandet turisti, kes ütleksid, et see koht on ilus, kus me elame, ja tuhandeid teadlasi, kes kinnitaksid, et koht, kus me elame, on väärtuslik. Muidu tundub meile see nii igapäevane, rääkis Kadri Tüür Muhu muuseumist, lisades, et hea oli küladepäeval natuke laiemat pilti ja ülevaadet saada.

Elvi Viira ütles, et küladepäeva põhieesmärgiks on eelkõige külakogukondade aktiviseerimine ja see, et kogukonnad hakkaksid oma piirkonda väärtustama. Ta lisas: „Tähtis on ka see, et inimesed saaksid lisaks sisukale õppepäevale omavahel suhelda ja kogemusi jagada.“
Saaremaa VI küladepäeva korraldas Saaremaa Kodukant koostöös Viki Mihkli talumuusemi ja Kihelkonna vallavalitsusega.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 17 korda, sh täna 1)