Putin leidis endale tegevuse pärast 2008. aastat – olümpiamängude ettevalmistamine

Nagu teada, langetas Rahvusvaheline Olümpiakomitee (ROK) veidi enam kui nädal tagasi otsuse, et 2014. aasta taliolümpia toimub Venemaal Sotšis. Ka sel nädalal ilmus maailma juhtivates ajalehtedes sel teemal rohkesti kommentaare.

Briti ajaleht The Financial Times on seisukohal, et Venemaa president Vladimir Putin teostas „olümpiahõngulise riigipöörde”. Kui Sotšile antud hääled on heakskiit Putinile ja riigile tervikuna, siis mitte vähemal määral tähistavad need selle süsteemi triumfi, mida nimetatakse „Russia Inc”, kirjutab ajaleht.

Väljaanne jätkab: venemaalaste silmis on Sotši võit omamoodi pitsat, mis kinnitab riigi majanduslikku ja poliitilist taassündi viimase seitsme aasta jooksul. Võimalik on, et see ravib veidi seda alaväärsuskompleksi, mis Venemaa juhtkonna käitumises on ilmnenud pärast Nõukogude Liidu lagunemist – et nende riiki ei kohelda rahvusvahelisel areenil justnagu õiglaselt.

Krasnaja Poljanas – s.o Kaukasuse mägedes asuvas kuurordis, kus toimub enamik võistlusi – võtab Gazprom endale talle just mitte väga iseloomuliku ülesande: ehitada välja olümpiaks vajalikud objektid. Briti ajaleht teab väita, et just gaasigigant rajab Sotši suurejoonelise suusakompleksi, mille maksumus on 375 miljonit dollarit.

Samas on lubanud oma panuse anda ka Interros – miljardär Vladimir Potanini kontrolli all olev finants-tööstuslik korporatsioon. See ettevõte peaks investeerima 262 miljonit dollarit ühe teise spordikompleksi ehitusse.

Rikkuselt Venemaa teine mees ja maailma suurima alumiiniumikompanii omanik Oleg Deripaska on aga lubanud olümpiaobjektide ehitusse investeerida koguni 1,5 miljardit dollarit. Vene riik omalt poolt on lubanud anda 12 miljardit dollarit.

Financial Times kirjutab veel, et Sotšil on rohkesti väärtusi – seal on subtroopilise kliimaga rannik, mille vahetus naabruses asub lumiste tippudega Kaukasuse mäestik. Ühesõnaga kontseptsioon „troopiline meri ja lumi” oli kui kõige tugevam argument, mis tõi Sotšile võidu.

Venemaal ilmuv inglisekeelne ajaleht The St Petersburg Times vihjas aga sellele, et Sotšile tõi võidu just suur raha. Ajalehe üks juhtkirjadest kandis pealkirja „Suur võit – see on eelkõige suur raha”.

Ajaleht jätkas: börsi positiivne reageering Sotši võidule annab tunnistust sellest, kes tegelikult olümpiamängude ettevalmistamisest võidab. Nimelt toimus Londoni börsil terasegigandi Euraasia, mille omanikuks on Abramovitš, aktsiate järsk kallinemine 9,6 punkti võrra; Moskva börsil aga kallinesid firma Kubanenergo (varustab Sotšit elektrienergiaga) aktsiad koguni 18 punkti võrra.

Briti ajaleht The Times pealkirjastas oma artikli järgmiselt: „Putin sai suvekuurordile taliolümpia”. Ajaleht märgib, et korraldamisõiguse saamise nimel kasutas Putin sama taktikat, mida inglased kasutasid selleks, et saada Londonile 2010. aasta suveolümpia korraldamise õigus. Nimelt tegid Venemaale reklaami sellised kuulsused nagu tennisetäht Maria Šarapova ja iluuisutaja Jevgeni Pluštšenko. Ja nagu Tony Blair kaks aastat tagasi, nii võlus ka Putin isiklikult ROK-i liikmeid oma esinemisega.

Saksa ajaleht Berliner Zeitung rõhutab aga, et Sotši kasuks langetatud otsus on katastroofiline signaal. Ajalehe arvates pole see midagi muud kui kapituleerumine suure raha ees – see oli vene kõikvõimsate oligarhide võit.
Leht ironiseerib: Guatemalast saabunud sõnum tähendab seda, et edaspidi võib olümpialinna valimistel üldse hääletamisest loobuda. Riik, kes soovib mänge korraldada, peab vaid nimetama summa. Seejärel koguneb ROK oma istungjärgule ja kõik toimub nagu enampakkumisega oksjonil.

Šveitsis ilmuv prantsusekeelne Le Temps kahtleb, kas Sotšil ikka õnnestub ligi meelitada erainvestoreid. Ajalehe hinnangul on erainvesteeringuid vaja vähemalt 5 miljardi dollari suuruses summas.

Itaalia päevaleht La Republicca viitab sellele, et Putini korraldusel sõitis Guatemalasse terve ministrite armee, võitlusse kaasati suurel hulgal kunsti- ja sporditähti. Sotši kasuks tegid agitatsiooni kõik vähegi tuntud venelased (sh ka Gorbatšov) ja Kremlile lojaalsed oligarhid.

Guatemala pealinnas seati sisse Vene maja, kus voolas viin ja jagati kalamarja ning kõlas lausa vapustav muusika – seal esinesid rahvakunstiansamblid ja balletiartistid, mängis Peterburi maailmakuulsa Maria teatri orkester.

Putin korraldas meeldejääva hokimängu ministrite ja olümpiavõitjate vahel ning demonstreeris troopilises kliimas talispordialasid… Ei Guatemala president ega ka tema kaasmaalased olnud vist kunagi näinud niivõrd suurel hulgal lund ja jääd. See pidi neid vapustama!

Itaalia ajaleht jätkab: pärast seda stiilis „leiba ja tsirkust” maha mängitud etendust alustas Putin isiklikult ROK-i liikmete ründamist. Tema esinemine oli suurepärane näide heast taktikast ja veenmisoskusest. Nüüd aga ei saa välistada seda, et just ettevalmistustest olümpiaks kujuneb Putini peamine tegevusala pärast seda, kui ta 2008. aastal ametist lahkub.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 18 korda, sh täna 1)