Katk teeb vähikasvatajad valvsaks

Kuigi 2007. aasta lõpuni jõus olev vähipüügikeeld kasvatustele ei kehti, on mitmed neist ise kehtestanud rangemad turvameetmed ja püügipiirangud.

Saaremaa veterinaarkeskuse loomatervishoiu- ja loomakaitse spetsialisti Andro Jürissoni andmetel on Saaremaal registreeritud kolm vähikasvatust, neist kaks Kaarma ja üks Pihtla vallas. Lisaks nimetatuile on mitmeid looduslikke veekogusid, kust vähke võib leida.

Oma lõbuks vähke kasvatav Rene Killandi sõnas, et ta on küll Saaremaal toimuva pärast väga mures, kuid tema valdusi antud probleem ei puuduta. Nimelt ennetas ta ohtu juba kasvatuse rajamisel, kui tiigid looduslikest veekogudest isoleeriti. Oma vähikasvatuse pärast ei tundnud suurt muret ka Eesti vähikasvatajate tulundusühistu juhatuse esimees Valeri Tootsman, kelle sõnul on Veteko OÜ vähkidega kõik korras. Ainsa muudatusena valvatakse valdusi ka öösel ning inimesi kasvatusse ei lasta.

Kahe Kaarma vallas asuva vähikasvatuse töötaja kommentaarid aga nii muretud ei olnud. Üks sõnas, et pärast katku levikut on kasvatuses päris palju muudatusi sisse viidud ning turvalisuse peale tuleb mõelda aina rohkem, kuna vähid lähevad kaubandusse. Teine sõnas, et neil on olukord päris probleemne, kuna elus on veel vaid üks tiigitäis vähke. Seda, kas kahe tiigi jagu vähke surid katku või mitte, selgitab ekspertiis.

Kasvatuse töötaja sõnul pole neil otsest kontrolli rakendatud, seega ei saa salapüüki välistada. Keskkonnainspektsiooni Saaremaa büroo juhtivinspektor Heino Vipp märkis röövpüügi kohta, et vahele on röövpüüdjad jäänud vaid üks kord Karujärve ääres. Tema sõnul salajast vähipüüki ei toimu, kuna enamik püügikohti asub eramaadel ning omanikud teavitaksid inspektsiooni sellest kohe.

Eile hommikuste BNS-i uudiste andmetel tappis katk kõik Põduste jõe vähid, kuid keskkonnaministeeriumi pressiesindaja Brita Merisalu ütles, et eile pärastlõunal valminud kokkuvõtte kohaselt on Põduste jões massilise suremise alal siiski veel üksikuid elusaid vähke. Katk on aga levinud Laadjalast kaks kilomeetrit ülespoole.

Vähikatk, mis levib eeskätt desinfitseerimata püügivahendite kaudu, avastati Saaremaal esmakordselt tänavu kevadel, kui vähikasvandustes ja Põduste jões vähke massiliselt surema hakkas. 2007. aasta lõpuni kehtiva püügikeelu rikkumisel on maksimaalseks karistuseks 18 000 krooni.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 18 korda, sh täna 1)