Kas sina tead, mida su laps eile õhtul tegi? (1)

Alaealiste alkoholilembuse piiramiseks ei ole imerohtu veel leitud. Senised keelud ja käsud ei näi mõjuvat. Esimesena lööb pähe küsimus: „Kes on süüdi?“ Tahaks ju kangesti kellegi peale näpuga näidata.

Riiklikul tasandil mustavad kõik kõiki ja oma vastutuse alla ei julge seda teemat nagu keegi võtta. Selge on aga see, et ainult riiklikult aetavast alkoholipoliitikast ei piisa. Levinud tendents, mille kohaselt linn peaks piirama müüki, et ei ostetaks, politsei valvama, et ei tarvitataks ning vanemad takka kiitma, et on ikka halb küll, kui purjakil noored õhtuti küla või linna vahel hulguvad, ei ole oma efektiivsust kunagi tõestanud.

Kõik algab siiski rohujuure tasandilt ehk kodust. Politsei või kohalik omavalitsus ei saa asendada lapsevanemaid. Väärtushinnangud kujunevad juba varases eas ning just nimelt vanemate silma all.

Miks peetakse lastele noa ja kahvliga sööma õpetamist või viisakalt tere ütlemist olulisemaks kui juba varases eas joomisest ja selle tagajärgedest rääkimist? Vaevalt, et kõik noored, kes peoõhtutelt taarudes koju saabuvad, alkoholismi käes vaevlevate vanemate järglased on.

Enamik on korralikest peredest pärit noored, kuid nende vanemad käiksid ringi justkui silmaklappidega. Nende lapsed ju ometigi nii ei tee. Nende lapsed teavad, et joomine on üks seitsmest surmapatust. Nende lapsed ei ole reklaamist mõjutatud ning kohe kindlasti ei olnud nende laps üks neist 155-st, kes sel poolaastal politseile alkoholijoobes vahele jäi.

Tegelikkus aga nii roosiline ei ole. Noored on reklaamist uskumatult palju mõjutatud. Tahaks ju endalegi glamuurset elu, nagu telerist näidatakse! Oleks ju hea, kui minagi sõprade seas nii populaarne oleksin kui reklaamikangelane! Veidi švipsise peaga tulevad ju palju paremad naljad! Mis sest, et vanust kõigest 15. Või 13. Või 11.

Kuna paraku on nii, et ühed vanemad ei kuule, teised ei näe ja kolmandad ei mõista oma lapsi, oleks kõikidesse kodudesse vaja rohkem üksteise mõistmist ja hoolimist. Ei tasu riiki süüdistada, vaid mõelda, ehk on endal midagi tegemata jäänud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 23 korda, sh täna 1)