Hapud viinamarjad

Maarjamaalased on elevil: kuhu minna jaanitulele, kes toob ja kuhu jõuab võidutuli. Pidu on tulemas, päevad on päikest täis ja jaaniöö aasta kõige lühem öö. Edasi venitab kukk jälle iga päevaga valget aega sammukese lühemaks.

Kõik oleks justkui kenasti ja murepilved sinitaevasse lahustunud.
Me ei mõtle sügise peale, see tundub olevat kaugel, ja milleks mõeldagi, kui tuju hoiavad üleval sädelev-soe meri, lennumasinatega ühel kõrgusel nõeluvad pääsukesed ja puhkuste rammestav minnalaskmise meeleolu.

Aga pilved juba kogenuvad ja tuul, mis neid üles ajab, puhub majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumist, kus hautakse räiget hinnatõusu saarlaste-hiidlaste eluteele ehk parvlaevaliinidele.

Mida aga tähendab tuleval aastal tõusev aktsiisimaks, seda ei oska ka lugupeetud rahvaasemikud ennustada. Et vastav analüüs on tehtud, selles ei kahelda, kuid mingil põhjusel pole see riigikogu rahanduskomisjoni jõudnud. Aktsiisimaksule kõvasti juurde keevitamisega tahetakse Euroopa Liidu ees nelja aasta pärast eputada, kui tublid me oleme, et oleme inflatsiooni suutnud viia kolme protsendini.

Pole vaja olla majandusteadlane, et aru saada – tegu on Potjomkini küla ehitamisega, mis analüütikute hinnangul tegelikkuses läbi kukub. Praeguse võimuliidu astutud sammude hukatuslikkuse eest on hoiatanud nii Eesti Panga president kui ka Eesti Kaubandus-Tööstuskoda – ränk aktsiisimaks muudab meie tootjad konkurentsijõuetuks.

Ja kui võimukoalitsiooni kuuluv sotsiaaldemokraat Kalev Kotkas on valijatega kohtumisel sunnitud möönma, et aktsiisimaksu tõstmise üheks põhjuseks-vajaduseks on riigikassa rahaga täitmine, et valimiste eel antud lubadused ellu viia ehk teisisõnu – teha seda meie endi käest kogutud andami abil, siis paneb see valitsuse efektiivse ja eluterve tegutsemise kohale päris suure küsimärgi.

Joomise vastu ei saa võidelda üksnes aktsiisimaksu tõstmisega, probleemi saab lahendada kompleksselt. Miskipärast aga kukutati opositsiooni algatus keelata alkoholi reklaamimine riigikogus nii kiiresti läbi, et pohmelligi ei jõudnud tekkida.

Ehk suudame end siis ise aidata ja eesootavaid pidupäevi selge mõtlemisega tähistada.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 18 korda, sh täna 1)