Keskkonnainspektsiooni Saaremaa büroo spetsialistid avastasid eile Kuressaare turul Eestis looduskaitsealuste käpaliste müügi. Looduskaitse alla kuuluvad lilled olid seotud kimpudesse ning neid müüdi sama hinnaga mis rukkililli ja teiste põllulillede kimpe: 10–15 krooni.
Pärast lillede tuvastamist ja protokollide koostamist kõrvaldasid keskkonnainspektorid müügilt kokku 24 kahelehelist käokeelt ja 33 balti sõrmkäppa. Ere-roosakasvioletne balti sõrmkäpp ja tugeva meeldiva lõhnaga valge, rahva seas ööviiuliks nimetatav kaheleheline käokeel kuuluvad looduskaitse all olevate liikide nimekirja, tõdesid keskkonnainspektorid.
Inimene, kes Kuressaare turul orhideelisi müüs, väitis, et ei olnud teadlik nende haruldusest ja looduskaitse all olemisest. Keskkonnainspektorite sõnul kuulusid turul müüdavad orhideelised looduskaitse kolmanda kategooriasse.
Keskkonnaministeeriumi looduskaitse osakonna peaspetsialist Kadri Alasi ütles, et kolmandasse kategooriasse kuuluvate liikide kasvujõuetuks muutmine on karistatav rahalise trahviga 25 krooni tükk. Kaitsealuste taimede kahjustamise korral määratakse looduskaitseseaduse alusel rahaline karistus, mis algab 10 kroonist tüki eest. „Igal juhul on looduskaitse all olevate taimede kahjustamine ja hävitamine keelatud, sõltumata nende kategooriast. Lisaks sellele on karistatav ka nendega ärilise tehingu sooritamine,” lisas ta.
Keskkonnainspektsiooni avalike suhete nõuniku Leili Tuule sõnul on tegemist esmakordse juhtumiga, mil turuletil müüakse kaitse all olevaid orhideesid. „Varasemalt on olnud probleeme Tallinnas, kus turgudel müüdi kolmandasse kaitsekategooriasse kuuluvat karulauku,” rääkis nõunik.
Keskkonnainspektsiooni Saaremaa büroo vaneminspektor Marika Pulk ütles, et keskkonnainspektsiooni tööplaanidesse kuulub ka turgude ja müügikohtade külastamine, kuid varasematel n-ö reididel pole looduskaitsealuste liikide müüki avastatud.
Vaneminspektor mainis, et kuigi looduskaitsekeskused korraldavad igal aastal looduskaitsealuseid liike tutvustavaid teabepäevi, tulevad sinna vaid ametnikud ja inspektorid. „Tavainimesed kohale ei tule”, lisas ta.
Eestis on käpalisi 36 liiki. Nendest 34 kasvab Saare maakonnas. Orhideelised võeti kaitse alla 1983. aastal.
Eesti vabariigis on looduskaitseseaduse alusel kehtestatud kaitsealuste liikide isendite ebaseadusliku hävitamise, elujõuetuseni vigastamise või ebaseadusliku loodusest eemaldamise eest kehtestatud keskkonnale tekitatud kahju määrad ning trahvid võivad ulatuda tuhandetesse kroonidesse.
Inimene ei ole looduse kroon, kes vöib köik muud liigid ära hävitada, et ise ellu jääda. Vaesusega ei saa ühtki kuridegu öigustada, ei pangaröövi ega kaitse all oleva taime hävitamist.
Kus olid siis Keskkonnainspekstsiooni Saaremaa büroo spetsialistide silmad kui Tuulte Roosi hakati ehitama golfiala ja Merikotka rajooni? Seal ju see karjamaa, mis üles künti, oli neidsamu käpalisi-orhideesi täis, vaevalt need nüüd enam seal õilmitsevad:(
karjamaa? prügimägi oli seal!!
Keskkonnaraffal on ikka tõsiselt igav… Tõsistest rikkujatest jõud ja mõistus üle ei käi, siis lähevad turule lillekimppe uurima…
kõik mis ei ole ülesküntud ja asfalteeritud, pole veel prügimägi, (kahjuks ei ole paljud kodanikud sellest veel aru saanud ja heidavad oma prügi ikka veel loodusesse) esineb ka lihtsalt naturaalsel kujul loodust, mida ei ole puutunud inimkäsi ja just sellises kohas armastavad kasvada haruldased kaitsealused taimed, üks selliseid paiku oli enne Põdustes eelpool nimetatud ala.
niisiis jätkame samal teemal-vaesed völlas, rikkad töllas! sest kui Pödustes oli tegu käpaliste ala suurejoonelise hävitamisega, siis turul müüdavad paar kimpu on selle körval käkitegu!
Siiski-siiski. Põduste luhal oli just nimelt prügimägi, mis suleti siis kui uus linna prügimägi Praakli metsa asutati.
Mis see prügimägi praegu siia puutub, oli või ei olnud, jutt käib Pöduste luhal kasvanud käpalistest… ja fakt on see, et neid seal enam ei kasva.
Ikka on ju kohe vaja trahvida!? Tean seda naist , kes neid müüs nägupidi-eelmisel turu-hooajal seisi ta turuväravas ja müüs oma kimpe, ilmselt polnud tal raha turukoha eest maksmisekski, sel aastal siiski jagub, kuid rikas ta kindlasti pole. Seega piisaks hoiatusest-selgitusest esialgu! Tahes-tahtmata kerkib küsimus- taimed, loomad linnud pannakse hävimisohus looduskaitse alla, kuid kes kaitseb inimest, miks see noor ja kena naine üldse turul kaubitsema peab ja kas temale poleks ehk kaitset vaja?