Kuhu meil nii kiire on?

Kui inglane tahab külalisest lahti saada, siis ütleb ta nii: siin on teie kepp ja kübar, aga kuhu teil nii kiire on?

Eestlane on metsa- ja maarahvas ning seetõttu kaalutlev ja otsuse tegemisel ettevaatlik. Miskipärast oleme me püüdnud sinimustvalge taasheiskamisest peale esiisade geenitarkusele aborti teha ja mida aasta edasi, seda kärsitumalt oma asju ajada. Ning mis kõige hullem – kui mõni Euroopa asjamees meid kiitma ka veel juhtub, oleme oma „pöörastest“ edusammudest suisa eufoorias.

Kiiresti oli meil vaja kolhoosid kui häbiväärne nõukogudeaegne süsteem hävitada, vara laiali tassida. Tulemuseks saime pohmellis maarahva.
Kiiresti ja poolmuidu oli vaja maha parseldada Eesti kaubalaevastik. Mereasjanduse teadjamees Hugo Maide küsib: „Kuhu jäi Eesti kaubalaevastik koos kommertsliinidega? Kuhu jäi Eesti kalalaevastik koos püügirajoonide dokumentatsiooniga? Nendel asjadel oli hindamatu väärtus ja tollal võimul olnud lasksid selle väärtuse lihtsalt laiali kanda ja hävitada.

Nüüd oleme täpselt samasugused beduiinid, kellel me kunagi aitasime Aafrikas kala püüda. Meri on. Kala on, aga kõik püügirajoonide kaardid on läinud. Eestile kuulunud ookeanilaevad müüdi maha poolmuidu ja nüüd sõidavad need teiste riikide lipu all ja teenivad raha neile riikidele.“

Kiiresti oli vaja 90ndatel sooritada relvatehing Iisraeliga, tänu millele nii mõnigi poliitik ja ärimees (loe: suli) miljonäriks sai. Ka siin teab Hugo Maide, kuidas N Liit oli kunagi suure hulga samasuguseid miinipildujaid Iisraelile kinkinud ja eestlased siis selle vanaraua 50 miljoni krooni eest endale ostsid.

Kiiresti ja banaalsel kombel oli vaja pronkssõdur ära vedada, kuigi hästi toiminud ümarlaua jätkamisega oleks see poole aasta pärast niikuinii rahumeelse lahenduse leidnud. Aga sellest meil ei räägita, sest kellelgi oli vaja saada, ja ikka kiiresti, rahvuskangelaseks.

Kiiresti ja korraga on vaja tõsta aktsiisimaksu, kuigi EL näeb ette järkjärgulise tõusu.

Kiiresti on vaja minna üle eurole, selle sõnumiga tormab Kallas Euroopast Eestisse. Vaatamata valitsuskoalitsiooni suurtele sisepingetele, millest samuti ei räägita, on vaja kiiresti jagada Tallinn mitmeks omavalitsuseks, et kahe ja poole aasta pärast saaks sealgi võimu üle võtta.
Kas me ei jää nii üldse vaid kepi ja kübaraga?

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 22 korda, sh täna 1)