Vikil õppisid õpilased puid tundma

Vikil õppisid õpilased puid tundma

 

Reede pärastlõunal jagasid Saaremaa muusemi teadurid Tiina Ojala (ka Mihkli talumuuseumi direktor) ja Sirje Azarov Kihelkonna ja Lümanda põhikooli õpilastele õpetusi Mihkli talu õues ja niidis kasvavatest puudest ning tutvustasid ekspositsiooni talumajapidamises kasutusel olnud (vahest praegugi olevatest) puidust tarbeesemetest.

Õpilased said ülevaate ka taluhoonete otstarbest ja talutöödest. Tänavase looduskaitsekuu juhtlause „Puud rahva meeles ja keeles“ tõid teadurid kenasti kuulajaini läbi praktilise tegevuse nii niidis puulehtede puudutuse järgi liiki määrates või taluõues noaga puupulki „töödeldes“. Tänulikud kuulajad tõdesid, et eestlased on olnud puudega väga heades sidemetes juba väga ammusel ajal. Puid kasutati nii majaehituseks kui ka vajalike tarbeesemete valmistamiseks. Soome-ugri keeltes on puu üks vanemaid sõnu.

Mihkli talumuuseumi puidust tarbeesemete kollektsioon on üsna rikkalik. Seekordki said huvilised uudistada asju võitoosist suurte lähkrite-tünnideni välja.

„Mihkli talus osati kõike hinnata ja hoida. Siin on elanud kaheksa põlve. Kõik need inimesed on andnud oma osa talu arendamisse. Enamiku majapidamisriistadele ja tarbeesemetele on sisse lõigatud valmistamise aastaarv. See on ju muuseumi jaoks eriti oluline. Mida aasta edasi, seda rohkem need esemed hinda lähevad,“ ütles Tiina Ojala.

„Õpilasekskursioonid saavad meil telkida, õhtul ehtsas maa-saunas käia, suure külakiigega kiikuda ja lõkkeplatsi ääres istuda. Lapsed saavad siin põlispuid tundma õppida, looduse keskel viibida ja talumajapidamisest üht-teist teada,“ märkis Ojala.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 34 korda, sh täna 1)