See kasutu huvitegevus (9)

Huviharidus on hariduse osa, kinnitab enamik parteisid enne valimisi.

Kahtlemata see nii ka on, kuid ilmselt on see samas säärane tõsiasi, mida aeg-ajalt on kasulik üle rääkida, sest mitte kõik omavalitsused ei lähtu enne valimisi lubatust.

Muidugi ei ole huviharidusega tegelemine omavalitsusele just kohustuslik, kuid kui mõelda sellele, et väikese inimese mitmekülgseks arenemiseks siiski vaid koolipingis omandatust ei piisa (liiatigi võib huviharidus pakkuda lapsele tulevase ameti algteadmised kogu eluks), siis tasub ehk küsida, milliseid kodanikke tahaksid vallad ja linnad oma territooriumil tulevikus näha. Kas tarku ja toimekaid, kes suudavad kodukoha elu ka edasi viia, või potentsiaalseid külapoetaguseid.

Muidugi on ka Saare maakonnas paiku, kus järeltulevat põlve rohkem väärtustatakse ning õpetajad ei ütle, et nende tööpäev lõpeb koos koolitundidega, ja volikogu kirjutab eelarvesse piisava rahasumma ka huvihariduse toetamiseks. Et lastel oleks kohti, kus koos käia, ning täiskasvanud, kel vähegi tahtmist, oskusi ja soovi, suudaksid nendega tegeleda.

Oleks on aga paha poiss ning vaid näpuga näitamisega asju ei lahenda, küll aga tahaks vahel mõnda asja teada. Nimelt seda, miks on äritegevus suutnud laste käest näiteks Kuressaare linnas ära võtta Poiste maja ja teinud seda midagi vastu andmata, miks ei suudeta linnas tänase päevani välja mõelda korralikku noortekeskuse kohta? Öeldakse, et kõik on kallis. Muidugi on, kuid kui palju maksavad meie lapsed? Nagu vanasti loosungites öeldi – meie tulevik…

Mäletan selgelt ühe vallavanema ütelust, et vald ei hakka iial muusikakooli kohatasu maksma, kuna vallal ei ole muusikutest mingit kasu. Õnneks oli see viis aastat tagasi ja probleem leidis lahenduse ning laps, kellest jutt, on tänaseks klaveritunnistuse ka kätte saanud. Aga suhtumine on ju jäänud. Ja oma lapse harimine (ka väljaspool kooli) ei saa olla vaid lapsevanema omavastutusel. Vanem võib suunata, aidata oma pojal või tütrel see õige teeots kätte leida (olenevalt lapse eeldustest), kuid iial ei saa ta ära teha omavalitsuse tegemata tööd.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 26 korda, sh täna 1)