Rootsi spetsialistid hindasid Saaremaa lambakasvatust

Nädala alguses Saaremaal viibinud lambakasvatusspetsialistid Rootsist leidsid, et olukord Saaremaa lambakasvatuses on parem, kui oodata juleti. Britt Davidson usub, et kohalikel lammastel on potentsiaali andmaks liha kõrval ka head villa.

„Aluspõhi on olemas, aga kui tahta kvaliteetsemat villa, tuleb kasutada importtõugusid,“ lisas Jan Gosselman, kes on lammaste professionaalse tõuaretusega tegelenud juba aastaid.

„Eestis pööratakse vähe tähelepanu nahale ja villale,“ põhjendas külalisi võõrustanud Mäe maatalu peremees Veiko Maripuu rootslaste visiiti ning tõi välja teisigi puudusi kohalikus lambakasvatuses: parasiidid, karjamaade ülekoormatus, veterinaarspetsialistide ja pügajate puudus. „Pügamine on äärmiselt oluline, õigeaegne pügamine on panustamine looma tervisesse,“ rõhutas Maripuu.

Rootslased jõudsid Saaremaale tänu Evi Petserile, kes on tegev Jõgeva lõngavabrikus. „Kogusin talve jooksul Saaremaalt kaks tonni villa, aga vaja oleks viis tonni kuus,“ julgustas Evi Petser kohalikke talunikke rohkem villalammaste kasvatamisele mõtlema. „Praegu toon vabriku jaoks villa Rootsist, aga meeleldi võtaks kohapealt,“ nentis Petser, kelle sõnul oli rootsi spetsialistide siia toomise eesmärgiks näha, missuguses seisukorras on laudad, lambad ning tõuaretus.

Veiko Maripuu hinnangul sai visiidi eesmärk kontakte sõlmida täidetud. Sügisel on plaanis minna eesti lambakasvatajatega Rootsi, et uurida, kuidas seal asju aetakse. „Põhirõhk on villal ja nahal,“ märkis talunik.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 12 korda, sh täna 1)