Golfialal pesitsevad kaldapääsukesed (4)

Kuressaare golfiväljaku sõelutud mullahunnikus avaneb ebatavaline vaatepilt, sest kaldapääsukesed on mullavalli teinud arvukalt pesakoopaid.

Ornitoloogiahuviline Mati Martinson luges muldvallis kokku 44 kaldapääsukese pesakoobast. Riikliku Looduskaitsekeskuse Saare regiooni spetsialist Veljo Volke ütles Oma Saarele, et Saaremaa oludes on tegemist harukordse juhtumiga, kuna tavaliselt on mullahunnikus vaid paar pesakoobast. „Eks nad jäid rändel pidama, sest vaatasid, et koht on pesitsemiseks sobiv,“ ütles Volke.

Volke selgitas, et kui Lõuna-Eestis pesitsevad kaldapääsukesed looduslikus elupaigas liivakivi paljandikel, siis Saaremaa looduses sellised looduslikud paljandid puuduvad ja linnud pesitsevad näiteks liivakarjääris.
Volke sõnul tuleb mullahunnikut hoida puutumatuna kuni pesitsusaja lõpuni, et pesakoopad kannatada ei saaks. „Pärast pesitsusaega võib mulla vajadusel julgelt ära vedada, sest need on ikkagi sellised ajutised elupaigad.“

Kaldapääsukesed on kolmanda kategooria kaitsealune liik, kelle ühe munadega pesa hävitamise eest võib määrata 15 000 krooni trahvi.
Kuressaarde golfiväljakut rajava AS-i Saaremaa Golf juhatuse liige Aivar Aru ütles Oma Saarele, et nad ei kavatse lindude pesitsemist häirida. „Meil on siin mulda küll, mingit vajadust praegu seda vedada pole,“ lausus Aru.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 41 korda, sh täna 1)