Digifotost 2 – Olympuse fenomen

Digikaamerate tootjatest on Olympus osutunud Eestis kõige menukamaks. Olympuse kaameraid pakuvad peaaegu kõik fototarvete müüjad. Väga paljud algajad satuvad oma esimest digikaamerat valides just Olympusele.

15-aastane ladus koostöö

Kuressaares fototeenuseid osutav Turufoto on Olympuse kaameraid müünud juba 15 aastat. Tegevjuht Tõnu Otstaveli sõnul on proovitud müüa ka teiste tootjate kaameraid, kuid ükski neist ei ole suutnud pakkuda Olympusega võrreldavat garantiituge ja paindlikkust tarne- ning hinnatingimustes.

Minu esimene Olympus

2001. aasta kevadel otsisin asendajat „soodushinnaga” ostetud esimesele väga kehva kvaliteediga digikaamerale. Tol ajal olid kaamerate hinnaerinevused meie ja USA vahel peaaegu kahekordsed. Olin üllatunud, kui fotograafiahuviline tuttav teiselpool ookeani valis minu jaoks just Olympuse kaamera. Ise arvasin, et kaamera peaks olema ikkagi mõnelt kuulsalt tootjalt nagu Nikon, Canon või Pentax.

Väikeste taskukaamerate tootmiskogemus

Hiljem sain Tõnu Otstavelilt teada, et tegelikult on just Olympus olnud eriti edukas laiemale tarbijaskonnale mõeldud kompaktkaamerate osas. Pisike filmile pildistav kaamera Olympus Mju oli 90-ndatel maailmas enimmüüdud taskukaamera ja selle järeltulijat Mju II, mida olen reisidel ka ise kasutanud, toodetakse tänini.

Aga järeldada tuleb sellest seda, et Olympus on saanud rakendada kogu oma pikaajalise ja vaieldamatult eduka kompaktsete filmikaamerate tootmiskogemuse (optika, kooste-kvaliteet, disain…) digikaamerate arendusse. Alustades selliselt hoopis kõrgemalt lähtepositsioonilt kui kiiresti kasvaval digikaamerate turul kopsakat kasumit jahtivad laia haardega elektroonikatootjad.

Parem pildikvaliteet või suurem pildistamiskiirus?

Oma 2001. aastal tehtud ostu ei ole ma pidanud kordagi kahetsema. See vana 3-megapiksline C-3020 teeb tänini paremaid pilte kui paljud uued mudelid. Kaasaegseid digikaameraid iseloomustab suurem toimekiirus nagu teravustamis- ja zoomimiskiirus, aeg ühest võttest järgmise võtteni, kaamera käivitumise kiirus jm. Uutele mudelitele on lisatud megapiksleid ja need on varustatud suurema ekraaniga. Osal kaameratest on isegi juhtmenüüd eestikeelseks tõlgitud. Aga foto põhiomadused nagu värvide puhtus – seda ka foto tumedamates piirkondades – ja meeldivalt sujuvad tooniüleminekud sunnivad eelistama rahulikumas pildistamisolukorras sageli vana Olympust.

Suure zoomiulatusega Camedia 7XX seeria

Tegelikult kuulub minu vana truu abimees taolise väliskujuga mudelite seeriasse, mille suurema, 8–10 kordse zoomiga versioone ostsid aastatel 1992–1994 paljud tõsisemad harrastajad. Saades ostusoovituse tavaliselt mõnelt tuttavalt, kellel sarnane kaamera juba olemas. Täna pakutakse neid C-720…C-765 mudeleid kasutatud kaamerate järelturul ja nende suurepäraste Olympuste hind ei ole sugugi nii odav nagu teistel sama ajastu mudelitel.

Eelmisel sügisel ilmunud raamatus „Lihtne ja odav digifoto” kaldus minu eelistus Canoni poole põhjusel, et otsisin kaameralt lisavõimalusi, mida valdab minusugune kaua fotoga tegelenu ja mis ei paku huvi kaamerat automaatseades kasutavale tavatarbijale.

Uued mudelid „Olympuse päeval” Turufotos

Olympus uuendab mudeleid väga kiiresti, esitledes 2 korda aastas uusi kaameraversioone. Nii ei ole minu möödunudaastasest aktiivsest kaamerate uurimise tööst kasu uue kaamera ostjale ega mulle endale. Ja ootan põnevusega Turufoto esinduses toimuvat „Olympuse päeva”.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 21 korda, sh täna 1)