„Päevinäinud peeglid“ nõuavad süüvimist

„Päevinäinud peeglid“ nõuavad süüvimist

 

Äsja avati Muhus Koguva Kunstitallis Andres Tarto fotonäitus „Päevinäinud peeglid“.

Näitusel võib näha peegleid igas stiilis, peegeldamas erinevaid mõtteid erinevaist majapidamistest. Mõni näitab selge silmaga oma vaatenurgast tuba või nurka, mõnest on jäänud pildile imeilusad vanad mõrad, plekid või värvivarjundid.

Nagu igasugune kunst, nõuavad ka need pildid süüvimist. Näituselt niisama läbi joostes saab küll mingi mulje, kuid „pildi sisse minnes“ võib osa saada palju enamast. Peegli peegelduses hakkab tööle fantaasia. Kodu, millest pildile jäädvustatud tükikene, muutub avaramaks, hakkab elama ja kõnelema. Peegel, millest näha vaid kummaliselt sätendavad mõrad, jutustab aga terve muinasjutu. Igaühele erineva, võtke, vaatajad, vaid ivake aega.

Väidetavasti ei ole piltidele midagi jäädvustatud meelega või lavastuslikult. Autor on pidanud tähtsaks vaid seda, et ülesvõetav peegel oleks oma loomulikus keskkonnas ja asuks seal juba ammu, nii oma paarkümmend aastat. Tekkis kohe mõte, et selliseid peegleid peaks ju veel tohutult palju olemas olema – ja juba lugesin ka välja Andres Tarto kirjutisest, et peeglimaterjali kogub ta jätkuvalt edasi. Kui kellelgi on vanu peegleid neile omases keskkonnas, ootab fotokunstnik infot. Jagugu tal seda ohtrasti, silma ja oskusi nähtut talletada Andres Tartol jätkub.

„Päevinäinud peeglid“ on Tarto teine isiknäitus. Esimene kandis pealkirja „Kast ja post ehk Eesti postkast“ ning seda sai näha Raevangla fotomuuseumi fotokeldris aastal 2004.

Koguva Kunstitall on külastajaile avatud iga päev kl 11–18, peeglipilte saab näha 30. juunini.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 30 korda, sh täna 1)