Minevikku mäletamata

Täna lõppeva muinsuskaitsekuu keskmesse on teenimatult tõusnud Pronkssõdur. Vaid kuuskümmend aastat Tõnismäel seisnud mälestusmärk, mille tagaseina remonti panustati hiljuti muinsuskaitsele mõeldud riigi raha.

Pronksiöö viis meelest Sakala keskuse loata lammutamise. Soovi ehitada Narva hävinud Börsihoone asemele mingi monstrum. Või et Kuressaare kesklinna kerkis Must Konn.

Täiesti tähelepanuta on jäänud meie muistne iseolemine ja selle aja sümboliteks olevad võimsad maalinnad. Kas jätkub Johannes Tõrsil jõudu rajada Salme jõe äärde linnamäe koopia?

Sel suvel möödub 20 aastat ajast, mil Soela väinast tõsteti välja nn Maasilinna laev. Saaremaa meresõidu ajaloo lipulaev vedeleb siiamaani Illiku laiul kuuris. Nüüd on meremuuseum lubanud vraki lennusadama valmides Tallinna üle viia. Saaremaale meremuuseumi rajamine on aga vaid Saaremaa Merekultuuri Seltsi kauge unistus.

Kes minevikku ei mäleta, elab tulevikuta. See vanasõna peaks olema hoiatuseks meie rahvale ja valitsusele, et ei korduks aprillilõpu sündmused. Rahutused, mis ajendatud ähmastunud ajaloolisest mälust.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 21 korda, sh täna 1)