Tegutsemisvõimetus

Kuressaare linnavalitsus on astunud juba aastaid kaalumisel olnud sammu keelata välikohvikud Lossi ja Tallinna tänaval. See otsus on aga tekitanud kohvikuomanikes paksu pahameelt ning linnavalitsust süüdistatakse koalitsioonileppe ja põhiseaduse rikkumises.

Kohvikupidajad ei näe tänavakohvikuis ohtu, vaid pigem kasutavad linnavalitsuse liiklusohutusele tuginevaid väiteid hoopiski nende endi vastu, väites, et linnaliiklus on meil käest. Pakutakse isegi välja arutelu, kas kuulutada kesklinn suveks üldse autovabaks.

Omajagu õigus on nii ühel kui teisel poolele. Ega see päris õige asi ikka ole, et välikohvik ulatub poolde sõiduteesse ja kõnniteel liiklejad peavad seiklema laudade vahel. Aga. Siinkohal peaksid linnavalitsus ja politsei samuti sügavalt peeglisse vaatama. Sest seis on selline, et kui välikohvikuid ei tule, on samades kohtades parkivad autod.

Eks iga autoga liiklev linnakodanik ole pidanud kiruma, seistes ristmikul ja soovides pöörata linna peatänavale, et parkivad autod varjavad vaatevälja. Ja mitte vähe. Või siis on eredaks näiteks Torni tänav, kus parkivad autod võtavad samuti enda alla terve ühe sõidusuuna. Ja muidugi paljuräägitud naeruväärne 30 km/h kiirusepiirang linnas, mida järgib ehk üks auto kümnest. Õppesõitjad räägivad, kuidas neid kesklinnas kästakse kiirust hoida ja nad sealjuures pea alati teistele liiklejatele jalgu jäävad.

Linnaisad ja politsei loobivad liikluseeskirja järgimist teineteisele nagu kuuma kartulit. Üks ütleb, et pole meie asi, teine annab vastu, et meil pole ressursse. Seletades mõlemad samal ajal, kui pahad on tänavakohvikud ja kuidas nad tekitavad liiklusohtlikke olukordi.

Ehk on tänavakohvikute asja hakatud ajama natuke valest otsast. Teeks enne liikluse korda ja siis alustaks uurimist, kuidas võõrkehad liiklust rikuvad. Või leiaks mingi kompromissi. Näiteks ei laseks kohvikuid laieneda nii palju tänavale. Või kui üldse enam hakkama ei saa, paneks hoopiski linna suveks kinni. Linnakodanikul-külalisel parem liikuda või kohvikus istuda ja politseil pole ka vaja valesti parkivaid autosid trahvida.
Ja sellest, et Kuressaare tervislik (kesk)linn on,
me täna üldse rääkida ei jõua.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 18 korda, sh täna 1)