Maale elama kolinud Urmas Treiel lahkus linnavolikogust (1)

Kuressaare linnavolikogu liige Urmas Treiel lõi pretsedendi ja loobus linnavolikogu liikme kohast seoses elama asumisega Kaarma valda.

Kuressaare linnavolikogu nõunik Irene Valge ütles Oma Saarele, et tegemist on esimese juhtumiga, kus volikogu liige teatab, et ta on end Kuressaare linna elanike registrist välja kirjutanud ja seetõttu lõpevad tema volitused volikogu liikmena. Vastavalt kohaliku omavalitsuse korralduse seadusele lõpevad volikogu liikme volitused ennetähtaegselt, kui ta näitab rahvastikuregistris oma püsiva elukohana teist omavalitsust.

Samas ei ole Valge sõnul kellelgi kohustust jälgida, et saadikud püsiksid elanike registris õige omavalitsuse hingekirjas. „See on seaduskuulekuse küsimus,“ lisas ta.

Kaheksa aastat linnavolikogu Reformierakonna fraktsiooni kuulunud Urmas Treiel ütles Oma Saarele, et lahkub linnavolikogust seoses elumaja valmimisega Kaarma vallas. „Minu loomuses on käituda seaduskuulekalt,“ põhjendas ta.

Treieli sõnul kavatseb ta hakata kaasa aitama omavalitsuste ühinemise protsessile. „Kaarma vald ja Kuressaare linn peaksid olema üks omavalitsus ja niipalju kui on minu võimuses, hakkan ma seda propageerima ja suruma. Kaarma valla elanikuna on mul selleks palju paremad võimalused,“ rääkis Treiel, kelle asemele tuleb volikokku ettevõtja Allan Niils.

Alaline elukoht asub väljapool Kuressaare linna üsna mitmel linnavolikogu liikmel, kes on aga rahvastikuregistri järgi kõik Kuressaare linna elanikud.
Linnavolikogu esimees Toomas Takkis elab juba viis aastat Reekülas, kuid osalemine Kuressaare linnavolikogu töös ei ole talle probleem. „Kuna tegutsemine ja suurem osa päevast on seotud linna asjadega, ei ole ma selle koha pealt tajunud mingisugust vastuolu oma käitumises,“ ütles Takkis. „Sügisel kui elamine valmis saab, kolin jälle päriselt linna tagasi, inimesed ikka liiguvad,“ lisas ta.

Kommenteerides Urmas Treieli lahkumist volikogust, ütles Takkis: „Mul on kahju, et selline oskaja ja pikalt linna juhtimise juures olnud mees volikogust lahkus.“

Kaarma valla territooriumil Lahekülas elav Laine Tarvis ütles, et inimesed võivad elada, kus nad soovivad, kuid kandideerida saavad vaid seal, kus nad on hingekirjas. „Praegu võib inimene elada kas või Ameerikas, sest inimesel võib kinnisvara olla mitmel pool,“ märkis Tarvis.

Mändjalas elav Toivo Alt ütles, et ta on registreerinud ennast Kuressaare linna. „Leian, et Kuressaare linna asjad lähevad mulle korda ja olen nõus nende eest pingutama. Ma ei näe siin probleemi, see on iga inimese vaba valik,“ lausus Alt.

Riigi Tervisekaitseinspektsiooni Kuressaarde sisse kirjutatud peadirektor Tiiu Aro pidas Urmas Treieli käitumist väga õigeks sammuks. „Ilmselt ta tegi õigesti, aga arvan, et mina seda käitumisjoont ise küll veel eeskujuks ei võtaks. Mul on Kuressaarega nii tihe side, käin seal vähemalt 2–3 korda kuus ja tunnen, et peaksin ajama seda asja edasi.“

Kaarma vallas Praakli külas elav kirikuõpetaja Anti Toplaan on koos perega sisse kirjutatud Kuressaare linna. „Kuna ma olen Kuressaare koguduse õpetaja, siis ei saa ma olla mujal sisse kirjutatud kui Kuressaares. “

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 33 korda, sh täna 1)