Käenpiiat tuleb homme Saaremaale

Käenpiiat tuleb homme Saaremaale

 

Üle maailma tuntust kogunud Espoo muusikakooli kandleorkester Käenpiiat annab Kuressaares kaks kontserti. Reedel, 18. mail on muusikahuvilised oodatud kell 19 Kuressaare kultuurikeskusse ja laupäeval, 19. mail kell 19 linnuse kapiitlisaali.

1980. aastal loodud kandleorkester on enam kui veerandsaja aasta jooksul rõõmustanud oma muusikaga publikut paljudes paikades maailmas: Jaapanis, Mehhikos, Austraalias, Uus-Meremaal, Hiinas, Kanadas, Küprosel, Monacos ja Skandinaaviamaades ning mujalgi.

Orkestri Saaremaa kontserte vahendab Kuressaares elav soomlanna Helena Loo, kelle sõnul astub siinsetel lavadel publiku ette kolm erinevat koosseisu kandlevirtuoose. Helena Lool endal on kandlemänguga otsene side möödunud aastal Toonelateele läinud kandlemängijast ja -meistrist isa kaudu.

„Ansambli juht Annikki Smolander-Hauvonen kaitses doktoritööd kandlemängust ja -ehitamisest. Selle tegemise ajal kohtus ta minu isaga, kes näitas talle peensusteni, kuidas kannelt ehitada. Juba tol ajal avaldanud Annikki Smolander-Hauvonen soovi Saaremaale esinema sõita. Kui Annikki sai kuulda, et ka mina reise korraldan, siis läkski asi kohe käima,“ rääkis Loo.

Nüüdse kuressaarlase Helena Loo hinnangul liidab inimesi nii muusika kui reisimine.

„Loodan, et saarlased saavad orkestri Käenpiiat esinemisest meeldiva muusikalise elamuse. Soomlased ise peavad Kuressaarest ja saarlastest väga lugu. Soomlaste jaoks on Kuressaarest kujunenud teatud mõttes unelmate paik, kuhu soovitakse tulla,“ rääkis Helena Loo.

Orkestris Käenpiiat mängivad viimaste kursuste üliõpilased. Kõik nad on väga andekad muusikud. Nooremates koosseisudes mängivad kooliõpilased alates kümnendast eluaastast. Repertuaar on väga mitmekülgne. Mängitakse nii soome kui ka välismaa heliloojate loomingut. Tippteoseks on kindlasti Sibeliuse „Finlandia“.

Käenpiiat koosneb suurest orkestrist, duodest, triodest, kvartettidest ning solistidest. Muusikadoktor Annikki Smolander-Hauvonen on Espoo muusikainstituudis kandlemängu õpetanud 1979. aastast. Ta on Soome üks tuntumaid ja hinnatumaid kandleõpetajaid. Kandleuurijana kaitses ta Sibeliuse Akadeemias doktoritöö. Juhendaja valib orkestrisse mängijaid oma õpilaste ja tudengite seast. Lisaks kandlemängijatele on orkestri kooseisus veel viiuldajad, tšellistid, flöödimängijad.

Annikki Smolander-Hauvonen on mitmekülgne teadlane, kes kauneid kunste õpetanud ka Helsingi konservatooriumis ja Helsingi ülikoolis. Kandlemängu ja muusikateooriat on ta õpetanud mitmes muusikakoolis, kolledžis ja muusikute suvelaagris. Oma teadmisi on Smolander-Hauvonen jaganud ka Rootsis ja Küprosel. Tema õpilased on võitnud lugematul arvul mitmesuguseid auhindu.

Muusikapedagoog on ka ise väga hea kandlemängija, kelle esinemist saavad nüüd saarlasedki kahel õhtul nautida. Pileteid orkestri Käenpiiat kontsertidele saab osta tund aega enne algust.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 30 korda, sh täna 1)