„Maaviletsuse” asemele maavalitsus

Paraku kasutab pealkirjas toodud sõnaühendit ka suur osa maavalitsuses töötavaid ametnikke. Ja ka see on märk.

Kui küsida, kas maavalitsusi on vaja, võiks öelda julmalt – ei, sellisel kujul mitte. Milleks on vaja ühele maakonnale institutsiooni, kel võimu sama palju kui siseministeeriumi osakonnal, ja maavanemat kui antud osakonna juhatajat, kes ustava parteisõdurina (võimu muutudes ka parteid vahetava sõdurina) lööb Toompeale kulpi ja oma kogukonnale seletab pädevuspiiridest, mida ületada ei tohi. Kas maavanema põhiliseks funktsiooniks ongi järelevalve teostamine omavalitsuste üle, mille üheks avaldusvormiks on tema n-ö külaskäik ühte või teise valda?

Kui Kaarel Ird kunagi ütles, et lavastada võib ka telefoniraamatu, iseasi, kas sel mõtet on, siis on nüüdseks ka praeguse valitsuse moodustajal selgeks saanud, et neli-viis aastat tagasi alustatud „etendustega” pole soovitud kassatulu saadud, publik on pahane ja piletiraha tagasi küsida pole kelleltki. Või siiski?

Maavanemale tuleks anda tagasi tema funktsioonid, alustades sellest, et maavanemad võrdsustataks ministriga või siis kuuluksid nad regionaalministeeriumi koosseisu, andes sellega ka ministrile lõpuks võimaluse „portfelli” kandma hakata. Samas ei tohiks peljata, et seeläbi tekib 15-liikmeline „pahade poiste” kamp, kes oma nõudmistega riigivankri kummuli võivad ajada. Vastuolu teadlik sisseprogrammeerimine oleks eelduseks kõige selle edenemisele, mida me mõistame regionaalpoliitika all. Sest kummastav on kuulata poliitikute väitlust telefoorumis, mille käigus tõdetakse tõsimeeli, et kuigi regionaalpoliitikat meil pole, toimib see siiski regionaalministri näol, sest kui teda ka ei oleks, võtaks Tallinn kõik endale… (sic!)

Maavanemad tuleb valida kohapeal ja mitte ülevalt poolt määrata. Ja kui väga lennukalt jätkata, siis – valima peaksid mitte omavalitsusjuhid, mis annaks maavanemale pärast võimaluse „ei“ öelnule tagasi teha, vaid maakonna elanikud. Ja päris kindlasti peaks maavanem olema parteitu, et maakond poliitilistes tõmbetuultes nohu ei saaks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 12 korda, sh täna 1)