Laulu võlu – XVI Saare maakonna vokaalansamblite päev Salmel

Laulu võlu - XVI Saare maakonna vokaalansamblite päev Salmel

 

“Pane tähele! Pane tähele!” alustas Salme meesansambel Punased Sõstrad eelmisel laupäeval mõni minut pärast viit vokaalansamblite päeva.

Alo Matiiseni isamaaline laul kõlas praegusel rahutul ajal, vaatamata salmepäraseks kohandatud sõnadele (või just tänu neile?) päris päevakajaliselt. Järgnesid head soovid esinejaile, publikumile, tutvustati žüriid ehk nn Suurt Kõrva ja võistluskontsert võis alata.

Puhas vokaal ja kellamäng

Kõige vähem vedas loosiga segakollektiivil CatVilMar – “tasuks” õigus esimesena lavalaudu proovida. Ansambli repertuaari oli juhendaja Karin Pulk valinud kolm Ülle Reinsoo pala. Esimene kõlas pisut kammitsetult, oleks oodanud rohkem “elu” – oli ju tegemist CatVilMari tutvustuslauluga. Teises loos kasutati lisaks vokaalile kellamängu, esinemine muutus vabamaks, rahvale nauditavamaks. Viimase esitusega pani trio etteastele veenva punkti – vokaal kandis, ilusad kooskõlad, teatraalsus.

Järgmistena astusid üles Nasva Sireenid (juh Malle Veske) ja Salme kultuurimaja naisansambel Leedikiri (juh Karin Pulk). Mõlemal kollektiivil oli ette kanda ka nimelaul: vastavalt siis “Sireenid” (autoriks Õie Sepp) ning ”Leedikirja laul” (autoriks Krista Aavik). Sireenid olid peibutanud oma rüppe paar kanget mehepoega, kellega koos esitati ansambli tunnuslaul kostümeeritud etendusena – publikul lõbu laialt. Sõrulannade laulmisest kuuldus aastatepikkust koostööd, küpsust, teha tahtmist.

Mehisemad hääled, ”kaelamurdvad” seaded

Muhu Mehed Leena Peegli juhendamisel tutvustasid samuti kõigepealt ennast, kõlas “Muhu meesansambli laul” (sõnad Leena Peegel, viis Muhu ”Talgulaulult”). Teisena esitati küllalt nõudlik “Mul onn mägedes on”, lõpetuseks lauldi “Tule koju” (Heldur Jõgioja). Mõnus meestelaul, mida ei häirinud ka mõni kevadkülmast tingitud “häälevimka”.

Viiendana astus kõrgeaulise žürii ja pealtvaatajate ette Saaremaa vokaallaulu üks “raskekahureid” – Lümanda naistrio Ülle Reinsoo eestvedamisel. Nende esinemist ootan alati suure põnevusega, sest Ülle seaded on ainulaadsed ja mittestandardsed, pannes hinges võbelema kõige varjatumad keeled. Ei pidanud pettuma seegi kord, ehkki olen Lümanda naistriot-kvartetti veel lihvitumana kuulnud. Joel Steinfeldi “Kaks südant” läks südamesse (naistriot saatis selles loos klaveril Marika Aarnis ja tenorsaksofonil Risto Reinsoo) ja helises seal edasi.

Vokaalansamblite päeva lõppakord oli kui sõõm soolast meretuult ja tükk tahedat laulukunsti – laval tegutses energiapomm Punased Sõstrad. Meeste esinemises oli nii võimast, suurepäraselt säätud laulu, paroodiat rahvusvahelistel teemadel, lahedat näitekunsti kui ka lihtsalt pulbitsevat elujõudu. Juhendaja Anita Kangur musitseeris lisaks tavapärasele klaverile veel üsna iseäralikul pillil (oli see nüüd hiiu või sõru kannel elik hoopis omajuurutatu). Äi, kenasti läks.

Kristus ja Suur Kõrv

Sel ajal kui võistulaulmise žürii oma vaidlemisi vaidles ja aurahasid paika pani, esines publikule Kaari Sillamaa laste ja noorte muusikateater. Ettekandele tuli Kaari Sillamaa suurejooneline oratoorium ”Kristus” solistidele, koorile ja Piibli lugejale.

Saalis istus palju noori, kes kuulasid muusikateost hiirvaikselt – oli, mida kuulata! Kuid parafraseerides tuntud teletähte, et see on juba hoopis teine jutt ja teised meeleolud, pöörduksin maisema teema juurde tagasi.
Pärast oratooriumi lõppu esinesid rahvale Salme vallateater ja kohalik bänd.

Mõlemad etteasted võeti soojalt vastu, meeldivalt üllatas bändi noorte naissolistide kõrge vokaalne tase. Ja siis… sai sõna Suur Kõrv, kuhu kuulusid muusikaõpetaja Malle Stint, muusik ja muusikalooja Kalmet Rauna, laulupedagoog, laulja ja laululooja Kersti Kuusk ning rahvakultuuri spetsialist Krista Lember.

Laulutraditsiooni preemia sai Salme kultuurimaja Leedikiri, rahvuslikkuse preemia pälvisid Muhu Mehed, puhta vokaali preemia läks sega-ansamblile CatVilMar. Nasva Sireenid pärjati laulurõõmu preemiaga, hingestatuima esituse ja põnevaima seade preemia kuulus Lümanda naistriole.
Grand prix – Salme meesansambel Punased Sõstrad. Žürii ja osalejate eritänu läheb laulupäeva korraldustoim-konnale, keda juhtis Salme kultuurimaja juhataja Maire Sillavee.

Järgmise kohtumispaigana nimetati (mitteametlikult) Muhumaad, mille peale naaber-saarlased lubasid usinasti uut kultuurikantsi püstitama hakata. Jõudu neile… ja kohtumiseni 17.-l Saare maakonna vokaalansamblite päeval.

Meelis Uustulnd

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 95 korda, sh täna 1)