Soomes tänuvõlga tasumas (1)

Üheksakümnendate aastate alguses, kui maailm meie jaoks avardus, avastas Soomes Karjaas elav ajaloolane, vanahärra Lars Nyberg, et ka Saaremaal on sarnase nimega koht olemas – Karja –, kus on sama moodi Katariina kirik, ja et nende kahe paiga vahel on aastaid tagasi koguni kaubavahetus käinud. Tema tegigi Karjaa linna juhtidele ettepaneku, et kui õige uuriks võimalusi Saaremaa Karja ja Leisi vallaga sõprussidemete loomiseks.

Esimest korda käiski Soome esindus Leisis 1990. aasta augustikuus. Sealt meie sidemed siis alguse saidki. Aastate jooksul on need andnud võimaluse nii valla taidluskollektiividele – Karja naisansamblile ja segakoorile, Leisi Liisudele, naisrahvatantsurühmale – kui ka sportlastele ja mitme eluala esindajatele tutvuda külalislahke Soome ja soomlastega Karjaas. Oleme olnud väga tänulikud nende toredate rikastavate kohtumiste eest.

Kui kõik varasemad kohtumised on suuresti olnud seotud soomlaste toetustega, siis sel korral otsustasime Karja naisansambli ning Leisi VäRKSseppadega teha ise tänuvisiidi, paludes headel tuttavatel otsida meile esinemisvõimalusi Karjaa linna erinevates kohtades, et oma laulu ja pillimänguga avaldada tänu varasema toetuse ja abi eest. Nii saidki meie Soomes veedetud päevad täis esinemisi – näiteks Meltola hooldekodus esinesime erinevatel korrustel kokku viis korda (üle kolme tunni!). Vastuvõtt oli soe ja liigutav: mitmed hoolealused, kellele meie esinemine meeldis, sõitsid liftiga alumistele korrustele, et meid uuesti kuulata. Tutvustasime neile meie pillilaagrites valminud rahvapille, mängisime väike-kandlel, vile-, toru-, parmupillil, hiiu-rootsi kandlel, lõõtspillil, trummil ja ka eelmisel aastal valminud laulukandlel, samuti laulsime vanu laule.

Jõudsime tutvuda ka Karjaa lasteaia tööga ning Tammisaare linnaga – rohkem esinemiste vahele lihtsalt ei mahtunud. Õhtuti astusime üles sõprade ja tuttavate kodudes. Pühapäeval oli meil hea võimalus laulda kahel jumalateenistusel (rootsi- ja soomekeelsel) imehea akustikaga Karjaa kirikus ja lõpetada mõlemad teenistused „Tänulauluga päikesele” moldpillidel ja väike-kanneldel „Konevitsa kiriku kelladega”.

Pühapäevase pärastlõuna saime olla külaliseks Eestiski hästi tuntud Soome muusikapedagoogi Soili Perkiö pillide stuudios, kus ta esitles koos mõttekaaslase Hannele Huoviga ühiselt välja antud laste jutu- ja lauluraamatut „Urpo ja Turpo”, mis on tõlgitud ka eesti keelde. Enne meie esinemist tutvustas Soili oma tohutut kogu pillidest, mis on kaasa toodud erinevatelt maadelt ja mandritelt, samas saime me ise kõiki pille katsuda ja esmast mänguõpetki. Saime jälle kingituse kaasa – palju uusi mõtteid pillide tegemiseks.

Tänusõnad vastuvõtu eest oleme lähetanud ka Karjaasse – nende ajalehe kaudu, kus meid ja meie esinemisi tutvustati ning kuulama-vaatama tulema innustati.

Reis oli küll väsitav, kuid see-eest vaimukosutav. Oleme tänulikud oma soome sõpradele ja publikule ning samuti Leisi Kultuurile ja Leisi VäRKS-ile, kes aitasid kaasa meie toreda reisi teokssaamisele.
Reisida on imehea, kui endal midagi anda on!

Tänulike reisijate nimel
Tiina Oks

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 16 korda, sh täna 1)