Kõige tähtsam sünnipäev

Kõige tähtsam sünnipäev

 

Igal väikesel argentiina tüdrukul on unistus ühest kindlast päevast. Päevast, mil kõik on ülipidulik, kantakse uhket kleiti, kutsutakse kokku sugulased-sõbrad ja astutakse isa käe kõrval pidusaali.

Tegemist ei ole sugugi pulmapeoga, vaid päevaga, mil saadakse 15-aastaseks. See on argentiina tütarlastele tähtis verstapost ning selle tähistamine erineb kõigist teistest sünnipäevadest. See tähendab neiu-ikka jõudmist ning olenevalt perekonna võimalustest tähistatakse sündmust kodusest koosolemisest kuni ilutulestikuni välja. Nüüd on tegemist juba noore neiuga, kes võib endale ehk ka veidike iseteadlikkust lubada. Just peo ettevalmistamine annab selleks suurepärase võimaluse.

Uhkes valges kleidis

Mida tähendab sellise peo ettevalmistamine? Giuliana, argentiina-brasiilia päritolu tütarlaps, sai 15-aastaseks mõni kuu tagasi. Giuliana elab isaga Buenos Aireses ning peo korraldamine tõi kaasa suurel hulgal vaidlusi ja mõningaid kompromisse isa ja tütre vahel. Kui paremal järjel lapsevanemad üürivad juba aegsasti suured peosaalid koos rikkaliku menüüga ja sujuva teenindusega, siis Giuliana pidi läbi ajama kodumaja värskelt värvitud terrassiga ning vanaema vaaritatud toidupoolisega. Kui koht ja menüü oli otsustatud, jäi üle veel sobiva riietuse leidmine.

Paljud tütarlapsed panevad selleks puhuks selga uhke valge kleidi, mis on tõepoolest juba pulmakleidi moodi. Igal juhul tahetakse välja näha kõige kaunim ja erilisem ning kahtlemata ollakse selle õhtu täht. Oma tütart tahab õnnelikuna näha ju iga lapsevanem ning nii ei hoita ka enamasti riietuse pealt kokku. Kaunis peoriietus jääb mälestuseks igaveseks kui neiuikka jõudmise sümbol.

Tõeline suurpidu

Ettevalmistused tehtud, jõuabki kätte tähtis päev. Peolgi on oma traditsioonid, millest ei ole soovitav mööda hiilida. Giuliana isa Marcelo suutis siiski tütrega kokkuleppele jõuda, et avavalss jääb tantsimata, kuna tema puhul ei ole tegemist just tantsulõviga, kuid tavapäraselt siseneb sünnipäevalaps peoruumi isa käevangus ning sellele järgneb kohe ka avavalss just nimelt isaga. Pärast seda jagatakse kingitusi ning pidu võib alata! Kindlasti on olemas muusika ning paremal juhul populaarne DJ.

Süüakse ja tantsitakse vaheldumisi, kohal on perekond ja sõbrad, kusjuures noortel on kindlasti omaette laud. Tavapäraselt on sündmuse jäädvustamiseks kohale kutsutud ka professionaalne fotograaf või on kellelgi kaasa haarata videokaamera. Tihti näidatakse ka fotosid sünnipäevalapse suureks kasvamisest. Tegemist on tõepoolest pulmade sarnase suurpeoga, kus kohale tulnud mitukümmend inimest söövad, jutustavad ja tantsivad hiliste või õigemini varaste hommikutundideni. Nimelt on tavaline, et pidu lõpeb noorte jaoks kella 8 paiku hommikul, kui serveeritakse hommikusöök, ning seejärel läheb igaüks oma koju.

Giuliana jäi peoga igati rahule. Kohal olid nii sõbrad kui ka sugulased, toit oli ülimaitsev ja tema ise imekaunis. Kui küsisin Giulianalt, mis on selle peo tähendus tema jaoks, sain vastuseks, et kõige olulisem tüdruku enda jaoks on just see pidu ise ning tähelepanu keskpunktis olemine. Kuigi selle päeva sümboolne tähendus on eelkõige, et tüdruk on jõudnud neiu-ikka, on see noortele tütarlastele päev, mil tunda end tõelise printsessina.

Eva Kumpas

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 15 korda, sh täna 1)