Väikevend astub kannale (1)

Saaremaa tutvustab ennast turismimaailmas saarena, mille külje all on palju saari. Et nagu saareriik. Samas peaks meil olema ikkagi nagu maakond, millel tuleks ennast ühtselt tutvustada. Kuid alati see nii ei ole.

Vahel jääb mulje, nagu kardaksid suured saarlased oma väikeseid vendi, kes neile oma tegemistega kanna peale astuma hakkavad ja leiva tahavad käest ära süüa.

Peaksime olema uhked, et meie kõrval asub nii toimekas ja tubli saar nagu seda on näiteks Muhu, mille rahvas suudab õigel ajal seljad kokku panna ja oma asja ajada, ka turismialaselt. Korda tehtud objektid, head majutuskohad, lahked ja abivalmis inimesed. See on ainult väikene osa saarest, mis reklaamib ennast lausega „Saar, kus aeg peatub”.

Teadaolevalt pidid Muhumaa turismitegelased maksma Saaremaa ametivendadele kümnetesse tuhandetesse kroonidesse ulatuva summa, et oma saare nime maakonda tutvustava raamatukese „Saaremaa ja Muhu” kaanele saada. Rääkimata sellest, et Saaremaa turismindusega seotud inimesed ei taha muhulaste tegemistest suurt midagi kuulda. Aga eks see ole ka loomulik. Mõelda vaid, mis saaks siis, kui Saare maakonda tutvustava raamatu kaane peale ja sisse tahaksid ilma rahata ronida ka Abruka, Ruhnu, Vilsandi. Siis ei jätkuks ju üldse ruumi, kirjeldamaks meie kaunist, niigi turistidest üleküllastunud Kuressaaret ja ülejäänud suurt saart, kus saab jaanitule ääres tantsu lüüa ning kanget saaremaist õlut rüübata.

Fakt on see, et Muhu kaudu tuleb maakonda lõviosa külalistest. Koduõu hakkab aga väravast. Kui sissekäik on lääpas ja kulunud, ei taha su uksest keegi sisse astuda. Muhu on meie maakonna värav, mitte lihtsalt üks maatükk, mis teel suurele saarele kogemata kombel ette jääb. Saar, mille sealsed asukad on oma jõu ja nõuga korda teinud. Kui saarlased ja muhulased ei suuda edukalt turismialast koostööd teha, siis varsti hakkabki olema nii, et Muhu on saar, kus aeg peatub. Nii kauaks, kuni turist aja enda jaoks uuesti käima paneb ja otsa ringi pöörab. Saaremaale tulemata.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 23 korda, sh täna 1)