Laurentiuse kiriku restauraatoreid üllatas puidumardikas

Laurentiuse kiriku restauraatoreid üllatas puidumardikas

 

EELK Kuressaare Laurentiuse kiriku lae märtsi alguses alanud remonditööd tõid restauraatoritele tõsise üllatuse. Kui algselt oli plaanis vana lagi lihtsalt korrastada ja krohvida, siis tööde käigus selgus, et laekonstruktsioon on puidumardika poolt sedavõrd kahjustatud, et see tuleb suures osas välja vahetada.

Kunstiajaloolane Juhan Kilumets (OÜ Rändmeister) nentis, et kõik varem planeeritud ajagraafikud kiriku restaureerimiseks on kokku kukkunud. Kui kirik sai 2001. aastal uue katuse, olnuks katusealusega kindlasti lihtsam tegeleda, kuid siis ei peetud neid töid vajalikuks. Kiriku hingekarjane Anti Toplaan teab, et katusevahetuse ajal oli põhiküsimus, kas kirikuseinu suudetakse ümberkukkumisest päästa – nii et tööde rõhk oli hoopis mujal.

Kilumetsa sõnul on Kuressaare linna esinduskiriku renoveerimisel tehtud aegade jooksul liiga palju valesid otsuseid. „Nüüd üritame neid enam mitte teha, sest kirik on seda väärt, et seal tehtud tööd oleksid tehtud püsivalt.” Tema sõnul võinuks nad lihtsalt silma kinni pigistada ning praeguse pinna (vana laudise) rahulikult ära krohvida, kuid siis võinuks lagi 20 aasta pärast lihtsalt alla kukkuda.

Et puidumardika tekitatud „üllatus” teeb restaureerijate töö tunduvamalt ajakulukamaks, ei osatud reedel veel öelda, millal lae teine pool ette võetakse. „Kui hästi läheb, lõpetame Torni tänava poolse küljega mai lõpus,” ütles Kilumets, kelle sõnul on väikese restaureerimisfirma tööde ajagraafik väga tihe ning praegu ei teata veel, millal Kuressaarde tagasi jõutakse.

Toplaan loodab, et kogu sakraalhoone remondiga saab alustada tuleva aasta alguses. „Siis tuleb kirik ilmselt mõneks ajaks ka hoopis sulgeda,” sõnas ta. Kirikuõpetaja märkis, et kui praegu on lootust saada tuleva aasta lõpuks valmis vana ja auväärne Saueri orel, võib juhtuda, et seda polegi esialgu kuhugi üles panna. Kiriku restaureerimistöödeks on sel aastal linna- ja riigieelarvest eraldatud 1 050 000 krooni.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 33 korda, sh täna 1)