Kuressaarde tulevad Siilid ja Kuninglik Kaelkirjak

Homme kell 16 avab eesti-vene mitteformaalne kunstnikeühendus Joži ehk Siilid oma ühisnäituse Kuressaare linnuse kaitsetornis. Avamise puhul saab ka näha ühendteatri Korolevski Žiraf ehk Kuninglik Kaelkirjak etendust.

On märkimisväärne, et eesti-vene ühenduse näitus toimub ajal, mil poliitikas on läbisaamine kahe rahvuse vahel konfliktne, ent näituse organiseerijate sõnul see näituse korralduspoolt häirinud ei ole. „Kõik toimub nii, nagu varem kokku lepitud,” kinnitab kunstnikeühenduse juht Arnold Lepin.

6 või 7 aastat tagasi toimus seitsme kunstniku esimene kokkusaamine, kus otsustati ühiselt üks näitus korraldada. „Tegime koos näituse ja kuna see kõigile meeldis, hakkasime näitusi korraldama regulaarselt,” meenutab Lepin. Tänaseks on kunstnikeühendusse kuuluvate kunstnike arv oluliselt kasvanud, ent nende vaated on endised. “Ühenduse idee on lihtne – teha meid ümbritsev maailm kaunimaks,” tutvustab Lepin.

Head mõtted läbi kunsti

Ka Saaremaa muuseumi kultuurharidustöö osakonna juhataja Raul Salumäe arvates on näituse avamine omamoodi märgiks ning ta lubab, et päevapoliitilisi etteasteid ei tule. Et tegu on nii eestlaste kui venelastega, ei tohiks kunsti väärtust allapoole tõmmata, pigem vastupidi. „Nad on teistsugused ja sellepärast huvitavad. Pealegi – ega kõik venelased ole poerüüstajad,” lisab Salumäe, “1991. aasta ajalooline kogemus kinnitas ju venelaste ja eestlaste vaheliste suhete näite varal, et rahvastevahelises suhtlemises võib vastandumise muutumine vennastumiseks toimuda vahel mitte ainult ülikiiresti, vaid ka ootamatult.”

„Kunstnikud eriti rahvust ei näe – kunstnik on kunstnik. Kui inimestel on huvi oma töid välja panna, siis tuleb kokku tulla,” arvab Lepin.

Joži ülespanekut saab näha Kuressaare linnuse kolmel korrusel ja see koosneb ligikaudu 60 tööst.

Tuleshow Kuressaare linnuses

Lisaks näitusele külastab Saaremaad ühendteater Korolevski Žiraf, kes on Euroopas palju ringi rännanud ning plaanib nüüd Eestis oma sünnipäeva tähistada. „Teatrijuht Stanislav Varkki pöördus minu poole murega, et ta on tähistanud teatri sünnipäeva alati Tallinnas ja vist ka Narvas. Praegu see seal mõistlik ei ole ning ilmselt vist ka mitte kuigi hästi mõeldav. Seega on kõne alla tulnud trupi jäämine pikemaks Kuressaarde, et ka sünnipäeva siin tähistada,” seletab Raul Salumäe teatri sattumist Saaremaale. „20 aastat kestnud otsingud teatrikunsti alal on tulemuseks andnud neile omaseks saanud stiili tantsu ja teatri piirimail,” tutvustab Salumäe teatri eripära. „Nad tahaksid Tallinnas korraldada suurema festivali või isegi karnevali ja Kuressaares teevad nad tuleshow,” pajatab kunstiühenduse juht natuke ka teatri tegemistest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 19 korda, sh täna 1)