Lahkus luuletaja Debora Vaarandi

Laupäeval suri 90-aastasena luuletaja Debora Vaarandi.

Debora Trull sündis 1. oktoobril 1916 Võrus, kuid kasvas üles Saaremaal. Tema esimene luuletus “Udus” ilmus Saaremaa ühisgümnaasiumi kooliajalehes Kume Rivi. Autori teadmata sattus see pala ajakirja Eesti Naine toimetusse ning avaldati 1936. aasta aprillinumbris.

Vaarandi sõjaaegset loomingut sisaldav debüütkogu „Põleva laotuse all” (1945) räägib kodumaa-armastusest ja koduigatsusest. Tema kogus „Unistaja aknal” aga kajastub murrang, mis toimus Vaarandi loomingus ja kogu eesti luules 1950-ndate aastate teisel poolel.

Oma pika loometee jooksul lõi Debora Vaarandi silmatorkavaid lüürilis-filosoofilisi luuletusi ja sugestiivset tundelüürikat, tõlkis soome, saksa ja vene klassikat ning lõi sõnad Georg Otsa poolt ülipopulaarseks lauldud „Saaremaa valsile”.

Debora Vaarandi oli läbi elu eesti looduse ja eesti keele nõudlik hoidja, kolleegid ja sõbrad mäletavad ka tema rahustavat tasakaalukust ja elutarkust, rõõmu saamist ja jagamist elamisest ja loomisest ning tema truud sõprust.

Eesti seitsme olulisema naisluuletaja sekka arvatud Debora Vaarandi on olnud abielus kolme eesti kirjandustegelasega: saarlase Aadu Hindi, Anton Vaarandi ja muhulase Juhan Smuuliga.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 87 korda, sh täna 1)