Kaarmalased Setu- ja Virumaalt kogemusi kogumas

Kaarmalased Setu- ja Virumaalt kogemusi kogumas

 

Kaarma valla külaliikumise edendajad käisid kogemusi kogumas Setumaal ja haridusjuhid sõitsid sõprussidemeid tugevdama Väike-Maarjasse. Valla haridus- ja kultuurijuhi ning külaliikumise aktivisti Rein Orni hinnangul oli nii Setumaal kui Virumaal nähtust-kuuldust palju kõrva taha panna.

Setumaale sõidu tegid kaasa ka Saaremaa Kodukandi juht Elvi Viira ja Vilma Rauniste saare maanaiste koostöövõrgustikust Tõllu Tütred. Setud võõrustasid 18 saarlast.

„Kati Aru ja Sulvi Munk kirjutasid toetuse saamiseks projekti. Suur tänu Kohaliku Omaalgatuse Programmile, Maaelu Edendamise Sihtasutusele ja Kaarma vallavalitsusele! Nemad aitasid reisi teoks teha,” rääkis Rein Orn.
Põlva- ja Setumaale sõideti ennekõike ülevaadet saama maaturismi arendamisest. Saarlasi informeeriti sellest, kuidas ühte turismiketti saab haarata koguni 13 küla 36 taluga kolmest vallast. Seletusi jagasid Setumaa valdade liidu juhatuse esimees Margus Timmu, Aare Hõrn samast liidust ja paljud teised.

„Setud võitlevad oma rahvuskillu ellujäämise eest. Nad oskavad tähtsustada oma kultuuri ja traditsioone ning neid ka oskuslikult eksponeerida. Osalesime isegi nende „rahvusspordialal” munaveeretamise võistlusel. Nägime ja kuulsime palju. Obinitsa küla ettevõtmised annavad silmad ette meile kõigile. Maitsesime nende rahvusjooki, külastasime setu muusemi, arutlesime Eesti maaelu, laiemalt võttes regionaalpoliitika üle. Peatähelepanu neljatunnisel paneelil oli ikkagi turismi edendamisel.
Tähelepanuväärne on seegi, et setudest on ühise eesmärgi elluviimise nimel ühe mütsi alla koondunud nii kultuuritegelased, ärimehed kui ka poliitikud.

„Setud ajavad oma asja eesmärgikindlalt. Sellest on meil õppida. Ka saarte vastu tunnevad nad huvi. Reis innustas ka meie külaseltside inimesi. Leidsime ühise toote arendamiseks palju ideid, mida püüame omal moel rakendada,” võttis Orn sõidu kokku.

Viisteist aastat Kaarma valla sõprusvallaks olnud Väike-Maarja võõrustas Saaremaa suurima valla õpetajaid ja vallaametnikke. Traditsioonilisel õppereisil külastasid saarlased seekord Simuna põhikooli ja kohtusid kolleegidega arutamaks haridusprobleeme.

Põhjalikumalt tutvusid Kaarma haridustegelased Simuna põhikool-lasteaiaga. Ka Kaarma valla juhtidel on mõttes Kaarma põhikool kool-lasteaiaks muuta.

Simunas oli kahe valla esindajate töökoosoleku peateemaks valla haridus- ja kultuuriasutuste sidusus.

„Arutelul osales ka sealse vallavolikogu haridus- ja kultuurikomisjoni esimees, Laimjala juurtega Jüri Aavik. Mõlemad pooled said kogemuste võrra rikkamaks. Selline koostöö rikastab mitme kandi pealt. Tulevikus tuleb kõne alla õpilaste ja õpetajate vahetamine, ühiste töö- ja puhkelaagrite korraldamine jne. 15. maiks annavad koolid teada, kuidas nemad ühistegevust näeksid. Maikuu lõpus kirjutame ühisdokumendile alla,” on Kaarma valla haridus- ja kultuurijuht koostöösidemete tugevnemises kindel.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 20 korda, sh täna 1)