Kaarma külaelu lootus – ühistegevus

Kaarma külaelu lootus – ühistegevus

 

22. aprillil toimus Kaarma piirkonna külaseltside ja mittetulundusühingute
järjekordne ühisüritus, kus erilise tähelepanu alla võeti külade heakord ja piirkonna teeäärte puhastamine prahist.

MTÜ Kodukant Kiratsi ning MTÜ Medel juhatuse esimehed Sulvi Munk ja Kati Aru kirjutasid rahastamist leidnud projekti „Viska prügi prügikasti”.

Koristustöödel lõi kaasa arvukalt lapsi ja noorukeid, kes andsid tubli panuse küllalt suure ala maanteepervede prahist puhastamiseks. Osalejad tundsid rõõmu kirkalt paistma hakanud päikesest ja ühisest talgutööst.

Lisaks eelnimetatuile osalesid veel MTÜ Kaarma Külaselts ja MTÜ Laadjala Arengu Selts. Kokku kaasati 14 üksteisega piirnevat küla.

Lapsed puhastasid ligi 28 km ulatuses maanteed ning lisaks veel külavaheteid. Kokkukorjatud prügi lõppkoguseks loeti üle paarisaja 40-liitrise koti. Suuremate „leidudena” võib loetellu lisada WC-poti ja autokummid. Korda tehti külaplatsid, bussiootepaviljonid, raiuti teeäärtest võsa jpm.

Tihenenud koostöö piirkonna külade vahel annab tunnistust sellest, et inimestele ei ole enam ükskõik, kuidas nende koduküla välja näeb, millises seisukorras on külateed või kuidas kujundada oma küla keskust.
Rõõmustab laste osavõtt heakorratöödest. Ega’s saa ju emadest-isadest maha jääda! Mõnda last tuli liikluseks avatud maanteel lausa tagasi hoida – nii suur oli nende hasart, mis kippus tähelepanu hajutama.

Taaskord leidis kinnitust tõsiasi initsiatiivikate ja energiliste eestvedajate vajalikkusest külaliikumises – nemad oskavad näha kaugemale oma koduuksest, haarata piirkonda kui tervikut ning taotleda vajalikeks ettevõtmisteks toetust tugifondidest. Kõik see nõuab tegijailt tahet ja süvenemist.

Kaarma piirkonna külade järjest aktiivsemaks muutuv koostöö seda kinnitabki. Üksinda tegutsemise aeg on möödas. Külaelanikud mõistavad ühistegevuse jõudu.

Kõigile talgutööle tulnuile jagus ka meeldivaid meeneid. Iga osaleja sai rõõmsates toonides pearäti (ka mehed), töökindad, prügikotte, mootorsaagide jaoks kütet jne.

Meeleolukas tööpäev lõppes Kiratsi küla kiigeplatsil lõkke ääres talgusupi söömisega. Peeti ka plaane järgmisteks ühisaktsioonideks ning kavandati uusi taotlusi tugifondidest toetuste saamiseks. Vanker on veerema lükatud, nüüd tuleb seda hoolsalt ja targalt teel hoida.

Rein Orn

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 31 korda, sh täna 1)