Hüljatud mees elab juba aasta otsa autohaagises (8)

Hüljatud mees elab juba aasta otsa autohaagises

 

Kriminaalse minevikuga eluheidik Sulev Kirs elab juba aastapäevad autohaagises, mille asukohta ta joomingutest tekkivate pahanduste tõttu alatasa muutma peab.

Praeguses paigas Kuressaare ringtee lähedal on Sulev vastu pidanud juba seitse kuud ning seal talvegi üle elanud. „Polnud viga midagi,” väidab mees end toime tulevat nii pimeduse kui külmakraadidega, sest haagis on varustatud küttekehaga.

Sulev Kirs otsustas autohaagise soetada pärast seda, kui pidi tüli tõttu õega viimasele kuulunud korterist Pika tänava korruselamus lahkuma. Sulev müüs maha oma majahüti Sõmeral ja soetas möödunud aasta märtsis 25 000 krooni eest autohaagise. Suve jooksul vahetas mees asukohta kogunisti viiel korral. „Tuli edasi liikuda, kuna joomine läks liiga suureks. Linna sees nii ikka ei saa,” põhjendab Sulev.

Mees räägib, et tema allakäik võttis kiired tuurid üles pärast seda, kui talt võeti tagaselja ära invaliidusgrupp, mis oli mehele 15 aasta jooksul teatava sissetuleku kindlustanud. „Kaebasin Tallinna, aga sealt vastati, et mulle on grupp antud ennatlikult,” kurdab Sulev, kelle seljalülid said omal ajal vigastada avariis. „Mina ei ole ise endale gruppi võtnud, doktor Taul pani mind grupi peale. Mulle öeldakse, et ma olen paranenud. Ma olen 58-aastane ja haigus läheb hullemaks, mitte paremaks.”

Pärast invaliidusgrupi kaotamist pani Sulev ennast kirja töötuna ja saab kuus 1000 krooni toimetulekutoetust. Ots-otsaga tuleb välja, osa raha kulub viina ja kange õlle peale, see muudab olemise pisut kergemaks. Samas kurdab mees, et toimetulemiseks on ta siiski kõik oma väärtuslikud asjad maha müünud. Riburada-pidi on uue omaniku leidnud televiisor, kummipaat ja külmutuskapp.

Sulev ei välista, et haagissuvilas tuleb tal veeta kogu allesjäänud elu. Linnavalitsuse sotsiaalosakonnas soovitati mehel end Kuressaare linna sisse kirjutada, mis võimaldaks ehk saada sotsiaalmajas ühetoalise korteri. „Aga kuhu mul ennast sisse kirjutada on. Õhku kirjutan või,” küsib Sulev ja kirub ametnikke, kes tema arvates jooksutavad inimesi jätkuvalt ja hullemini veel kui õndsal vene ajal.

Kui küsida, kas selline elu ka kurvaks teeb, jääb Sulev korraga vait ja tema põsesarnadel hakkavad helkima pisarad. Ei taha rääkida, ütleb ta. Ja siis peale mõningast pausi: vanadus tuleb peale! Nõrkushetke järel kosub Sulevi enesekindlus uuesti ja ta kinnitab, et saab hüljatusetundest kiiresti üle. „Ma tahan just, et keegi ei segaks mind,” kõlab tema järgmine lause, mis on pigem trotslik kui siiras.

Sulevil on tema enda sõnul olnud elus miljon head tuttavat, aga mitte ainsatki sõpra. „Ei teagi miks. Ma vist ei ole tahtnud. Sõber koorib sõbra perse, nagu öeldakse.”

Ainsaks kaaslaseks ja ühtlasi koduvalvuriks on Sulevil 12 aastat tagasi võetud hundikoer, kellega koos ta kunagi Saare EPT-s öövahiametit pidas. Aegajalt trehvab Sulev ka vennaga, kes mõnikord redutab Lukoili tankla juures seisvas teleriantenni ja korstnaga varustatud vanas bussivrakis. Vend elab Sulevi sõnul Sauveres ja kasutab bussi juhuks, kui ei viitsi linnast vindise peaga koju minna.

Kahest abielust on Sulevil üks laps, peale selle kolm väljaspool seaduslikku kooselu sündinud last. Lapsed Sulevit vaatamas ei käi. „Kui näeme, siis tervitame,” võtab üksildane mees kokku suhted järglastega.

Elu jooksul on Sulev pidanud autojuhi, elektrimontööri ja treiali ametit. Kaks korda on ta istunud vangis. Esimest korda tuletõrje-eeskirjade rikkumise eest, mille tagajärjel põles maha hooldekodu maja. See juhtus 1974. aastal. Isegi Kommunismiehitaja kirjutas sellest loo. Teine kord sattus Sulev trellide taha röövimise eest. „Varastasime ühelt kollektsionäärilt kellade kollektsiooni,” täpsustab ta.

Jumalat Sulev ei usu, kuradit aga küll. „Teine inimene on teisele kurat, aga jumalat kui sellist ei ole, see kõik on inimeste enda väljamõeldis,” arutleb Sulev. Ja silmaotsaski ei salli Sulev Eesti vabariiki, mis on tema sõnul väga suur pettumus. „Ma vihkan seda Eesti vabariiki. Kapitalism on hullem kui kommunism,” kurjustab Sulev ja asub allakirjutanu palvel koos koeraga fotograafile poseerima.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 163 korda, sh täna 1)