Mustjala Laululind katkestas volikogu istungi (1)

Mustjala Laululind katkestas volikogu istungi

 

236-ruutkilomeetrist 790 elanikuga Mustjala valda teatakse kahe suure asja järgi – Tamme sadam ja Panga pank. Ehk vähem ollakse kursis sellega, et kohalik rahvas on uhke ka oma spordisaali ja ajalootoa üle ning ennekõike lähevad kõigile korda valla kõige pisemate tegemised.

Läinud reedel toimunud Mustjala Laululind oli nii oluline sündmus, et vallavolikogu otsustas muist päevakorrapunkte teiseks korraks jätta – osal volinikest oli püha kohus minna kaasa elama lapselaste esinemisele. Laululinnu kontserti väisas ka maavanem Toomas Kasemaa saatjaskonnaga, oli ju sedakorda ette võetud tutvumisreis just Mustjala vallaga.

Mustjala lasteaed-põhikooli direktor Malve Kolli jõudis enne lauluvõistlust linnavõõrastele koolimaja näidata. 51 õpilasest on autahvlil 12, pedagooge on koolis 11. Koolijuhi sõnul personalipuudust ei ole, jätkuks vaid, keda õpetada. Vallavanem Kalle Kolteri sõnul on Kuressaare linna kutse tugev ka Mustjalas – nii töö kui kooli osas, lisaks koolilaste huvitegevus, mis linnas paremal järjel kui väikevallas. Lasteaias käib praegu 20 mudilast, neist 7 alustab sügisel kooliteed. Kolter näitas ruume, kuhu peatselt peaks lasteaed kolima: „Juriidiliselt on asutus juba üks, varsti ka praktiliselt.”

Direktori kabinetis avas Kolli sektsioonkapi ukse ning avaldas saladuse – läbi kapi pääseb puhkeruumi. „See on siin legendaarse direktori Andi Humala aegadest,” avaldas ta. Maasekretär Andrus Lulla teab, et omal ajal oli selline „peidik” olemas ka koondise direktoril.

Ehkki koolis napib lapsi ja ettevõtetel töökäsi, on hakkajad mehed endisesse ühistu (põllumajanduslikku tootmist Mustjalas ei ole) hoonesse seadnud ettevõtmise, mida võib vaid imetleda. OÜ-s Rannaplast tehakse tellimisel heitvee biopütte, krabikaste, auto katusebokse ja plastikpaate.

Tööl on kuus inimest, Evald Sosnini sõnul jaguks tööd veel kahele-kolmele, kuid kust neid leida? Poe tagant ilmselt mitte. Ettevõtte omanik Toivo Lõugas kinnitas, et siiani on hakkama saadud pangalaenuta. Elatakse põhimõttel „võlg on võõra oma” ning kõik, mis toodangu müügist tuleb, läheb aukude lappimisse. Nutuseim paistabki olevat töökoja olukord, kuid ots-otsaga kokku tulles tuleb arvestada ka sellega, et mehed väärilist palka saaksid.

Et Mustjala vallas on kaks „strateegilist punkti” – Mustjala ja Võhma –, ootab vald, et tee saaks mustkatte alla. Seda enam, et turistid, kes pangalt sadamat uudistama tahavad minna, ei peaks „eksootilise” tolmutee šokki saama. Tamme Sadama projektijuhi Peeter Palu sõnul oli süvasadamas eelmisel hooajal 300 sissesõitu, MTÜ Panga Areng eestvedaja Alver Sagur lisas, et Panga panka käis läinud aastal kaemas 40 000 huvilist.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 41 korda, sh täna 1)