Põduste luha kauaoodatud linnuvaatlustorn on valmis (1)

Põduste luha kauaoodatud linnuvaatlustorn on valmis

 

Saarte Kalurite Ühingu ja Kuressaare linnavalitsuse ühisprojektina sai Põduste luhal, rajatava golfiväljaku ning jõe vahelisel alal valmis kuue meetri kõrgune 320 000 krooni maksma läinud immutatud puidust linnuvaatlustorn.

15–20 inimest mahutavale vaateplatvormile saab mööda turvalist metallist keerdtreppi.

Ettevõtmist toetas finantsiliselt Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus.
Projekti eestvedajale Hillar Lipule on see juba teine taoline objekt. Esimene samatüübiline vaatlustorn Loode tammiku veeres Kuressaare lahe ääres on ornitoloogide ja üldse loodushuviliste kasutada olnud juba paar aastat.
Äsjavalminud loodusvaatluspunkt on igati sobilik täiendus mullu valminud Põduste jõe puhastamise ja kallasraja ehitamise projektist, mis kerkinud Natura 2000 alale. Hillar Lipu sõnul on eesmärgiks rajada piirkonda teinegi samatüübiline vaatetorn.

Põduste vaatlustornist avaneb suurepärane vaade luhale, merele, mastaapsele golfiväljakule ja Kuressaare linnale. Nii jõe kui golfiväljaku poolt pääseb torni juurde mööda laudteed. Jõe kallasrajale on samuti ehitatud laudteid.

„Kutsume loodushuvilisi uuest tornist linnuelu jälgima ja maalilist vaatepilti nautima,” soovitab enam kui 40-aastase staažiga harrastusornitoloog Hillar Lipp kuressaarlastele väikest matka.

Eraldi tänas torni rajaja abi eest ehitise korrastustöödel Kuressaare Vanalinna kooli poisse Toomas Rahnelit, Taavi Vikatit ja Riho Eichfussi.
„Põhiline on see, et inimesed hoiaksid seda paika. Looduse risustamine prügiga on suureks probleemiks Saaremaalgi. Puhkealade rajamiseks on kulutatud palju raha. Osakem hinnata nende inimeste tööd ja kõike seda ilusat, mis loodus pakub!” kutsub Hillar Lipp inimesi loodusväärtustesse ja inimkätega tehtusse mõistlikult suhtuma.

Ise ka turismimajandusega tegelev mees usub, et loodusvaatetornide võrgustiku arenedes muutub Saaremaa erihuvidega külalistele atraktiivsemaks ning loob eeldused täiendavalt saarlastele ettevõtlusega tegelemiseks.

Linnuelu saartel alles algab

Hillar Lipu sõnul aktiivne linnuelu meresaartel alles algab: „Meri- ja hõbekajakas alles teevad pesa. Mõnes pesas on ka juba esimene muna. Mõnes mõttes on varane kevad lindegi šokeerinud. Just viimase nädalaga on linnuelu aktiivsemaks muutunud. Kõik rändlinnud ei ole veel kohal. Iga päevaga muutub elu linnuriigis huvitavamaks.”

Pärast golfiväljaku valmimist on eeldatavasti Kuressaarde oodata puhkust veetma inimesi, kes peale golfi on huvitatud ka ornitoloogiast. „Maailmas on teada ka selline huvigrupp nagu linnuvaatlejadgolfimängijad. Need on eeskätt jõukamad inimesed, kes võiksid Saaremaalgi puhkust nautida. Loodame tulevikus neid võõrustada. Loogem külaliste jaoks vaid mõistlikud tingimused. Küll siis tullakse, varem või hiljem,” mõtiskles Hillar Lipp.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 62 korda, sh täna 1)