Tasuta tarkvara kogu filehippo.com (1)

Tasuta tarkvara kogu filehippo.com

 

Kust saada oma uuele arvutile vajalikke lisaprogramme? Sattusin tasuta tarkvara kogumiku filehippo.com (ingl k „failide jõehobu”) juurde täiesti juhuslikult vist umbes aasta tagasi.

Hoides seda aadressi oma bioloogilises mälus (ehk peas) ei ole mul olnud tarvis muretseda enda jaoks koostatud lingi- kogumike kättesaadavuse või säilivuse pärast. Uue värske Windows’i paigaldamise järel tipin internetibrauseri aadressiribale filehippo.com ja avanevalt lehelt on väga mugavalt kättesaadav enamik sellest, mis võiks olla igas arvutis.

Kiiresti toimivast ja sinu arvutiressurssi tagasihoidlikult koormavast tasuta viirusetõrjest AVG on „Arvutilugudes” juba juttu olnud. Alustades Filehippo’st ei pea sa teadma programmi kodulehe aadressi. Artikli koostamise hetkel on AVG hõivanud kõigi tasuta allalaetavate programmide hulgas edetabeli teise koha!

Siinkohal ei saa jätta hoiatamata: ära jaga minu isiklikku vaimustust viisil, et paigaldad oma arvutisse senitöötanud viirusekontrolli programmi kõrvale veel AVG! Samas arvutis saab hästi töötada ainult üks viirusetõrje programm. Olen näinud arvuteid, mille kasutajad on ekslikult mitu viirusetõrjet paigaldanud ja see toob reeglina kaasa arvuti töökiiruse vähenemise.

Jätkates lehe ülalt allasuunas leian teema Audio ja Video alt koodekite paki K-Lite Codec Pack, mis paneb korralikult mängima väga paljud videoformaadid.

Või paigaldad samast populaarse VLC Media Player’i, millesse on suur osa koodekeid juba sisse ehitatud.

Väga paljud ründed, mis varitsevad sind tundmatutel internetilehekülgedel, on programmeeritud käivituma ainult Microsofti tarkvara Internet Explorer baasil. Selliste ohtude vältimiseks soovitatakse kasutada alternatiivseid brauserprogramme. Kõige populaarsem paistab olevat Firefox, kuid minule on väga meeldinud Opera. Kahjuks ei tööta selle viimased versioonid enam nii muljetloova kiirusega nagu vanemad. Pean tunnistama, et olen just tänu Operale võinud töötada vanemate arvutitega ilma viirusetõrje taustakaitset sisse lülitamata (hoidmaks kokku arvutiressurssi) ja mul ei ole õnnestunud „nakatuda”. Loomulikult ei klõpsi ma kahtlasi viiteid, aga …

Filehippo muudab väärtuslikuks veel nähtus, et pärast soovitud tarkvara viite klõpsamist pakutakse lisaks viimasele programmiversioonile hulga vanemaid versioone. Kasulik seega puhuks, kui sa ei pea otstarbekaks uute kasutusnippide õppimist ja tahad tugineda oma varasemale kogemusele.
Sageli olen pidanud valima vanema versiooni põhjusel, et pakutav uus on beeta- katsetamisjärgus arendus, millel võib esineda vigu.
Failiülekannet ilmselt algajad kasutajad ei tarbi. Mina olen eelistanud FileZilla’t.

Küll aga võiks olla esimeseks programmiks, mille viirusekaitse järel paigaldad, Adobe Reader. Väga palju dokumente ja internetis avaldatud teavet on salvestatud PDF formaadis (faililaiendiks *.pdf) ja on kahetsusväärne, et Microsoft ei ole suutnud osta endale õigust liita selliste failide lugemise tarkvara juba Windows’i keskkonda. Adobe Reader PEAB OLEMA IGAS ARVUTIS!

Samast leiad kalli kontoritöötarkvara alternatiivi OpenOffice.org.
Tähelepanu pälvivad avalehel veel minu lemmik fototöötlusprogramm IrfanView ning sellest täiuslikum ja kaasaegsema kasutajaliidesega Picasa.
Java Runtime Environment on mitmesuguste animatsioonide ja rakenduste baaskeskkond, milleta ei tööta näiteks paljud õppeotstarbelise tarkvara tooted.

Zip formaati pakitud faile avab ka Windows XP, kuid selle kõrval kasutatakse ohtralt pakkimist RAR formaati, mille kasutamise programm paistab samuti avalehel.

Kuid kindlasti märkad kõigi teemajaotiste lõpus viidet more… – rohkem, mis avab täiendavad valikud.

Kahjuks ei ole kõik pakutavad programmid täiesti vabalt kasutatavad, vaid Filehippo esitab ka kindla ajapiiranguga prooviversioone ja osa tarkvara on mõeldud tasuta kasutamiseks ainult kodudes. Enne paigaldamist peaksid lugema programmi lühikirjeldust.

Paigalda arvutisse ainult vajalik ja pea meeles, et iga lisatav programm muudab Windowsi hingeelu korraldava registri pikemaks ehk kõik pöördumised selle poole – avamised, käivitamised – aeglasemaks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 117 korda, sh täna 1)