Seemet ostetakse pildi järgi

Seemet ostetakse pildi järgi

 

Poodides pakutav Saaremaiste seemnete valik on väike, pisut rohkem on mandril kasvatatud seemneid, suurem osa pärineb aga välismaalt. Ostjaid jagub kõikidele.

Kuressaare Agricenteri kaupluse müüja Sirje Avingu hinnangul ostavad kliendid silmadega. „Mida ilusam pakk, seda paremini läheb,” rääkis Avingu. Lisaks mõjutab ostmist ka ajalehtedes kirjutatu, teadis Avingu rääkida. „Vahel oleme püsti hädas – ei oska ette näha, mis taimest mõni leht järgmisena pajatab, mis moodi läheb,” kirjeldas müüja.

„Üksikud tulevad kohe Saaremaist küsima. Ostetakse ikka pildi järgi,” selgitas Avingu. Saaremaa seemnetest on kaupluses müügil Kaarma vallas asuva Riidu talu peremehe Eino Tuuliku kasvatatud porgand ja aedhernes. Lisaks on kohalikku heinaseemet. „Eelmine aasta oli ebasoodus, paljudel saak nurjus. Kui ei vasta nõuetele, siis ei saa müüa,” on Avingu konkreetne. Tema sõnul hindavad inimesed kvaliteeti.

„Jõgeva sordiaretuse instituut kasvatab ise mitmesuguseid seemneid, oleme lasknud neil endal ka pakendada,” ütles Avingu Eestimaise kauba päritolu kohta, „vaid nii saame olla kindlad, et pakis on õige seeme.”
Kartuliseemet on nii Eesti- kui välismaist, ütles Avingu ning avaldas kahetsust, et Saaremaal kartuliseemet ei kasvatata. „Hea meelega müüks kohalikku,” ütles Sirje Avingu.

Kuressaare Seemnepoe müüja Maret Rahneli sõnul käib nende kaupluses igal aastal üha rohkem neid, kes soovivad just Eestis kasvatatud seemneid.
Poe omaniku Ülo Juuliku sõnul jääb seemnemüük aasta-aastalt vähemaks. „Kui mitukümmend aastat tagasi müügiga alustasime, siis oli lillelett imepisike ja köögiviljal suur, nüüd on vastupidi,” kirjeldas Juulik, kelle sõnul on põhjuseks odavad köögiviljad poelettidel. „Noorem klientuur ostab ainult lilli, vanemad ostavad veel köögivilju ka,” ütles Juulik, kelle sõnul on lilleseemned kõik välismaised.

„Köögiviljade osas on Eestimaine alati nõutud olnud, ilma läbi ei saa. Olgugi et välismaised uued sordid peale tulevad,” vahendas Juulik klientide eelistusi.

Taimetoodangu inspektsiooni Saaremaa büroo juhataja Anne Väli sõnul ei ole saarel palju seemnekasvatajaid. Enamik kasvatab heinaseemet, ütles Väli, tõdedes, et köögiviljaseemneid kasvatab hetkel vaid Eino Tuulik.
Eino Tuuliku sõnul on ta seemnekasvatusega tegelenud paarkümmend aastat. „Möödunud aastal sain tänu ikaldusele 40–50 kg asemel vaid 20 kg seemet,” märkis ta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 38 korda, sh täna 1)