Karala külaselts asus õppima

Karala külaselts asus õppima

 

Möödunud sügisel tuli Karala külaseltsil mõte, et võiks organiseerida kohapeal rahvale ühe koolituse. Plaanisime hankida toetust Kohalikust Omaalgatuse Programmist ja vallast, et siis läheks asi sel kevadel käima.

Toetust saime ja nüüd on esimene kokkusaamine toimunud.
Koolitusprogrammile panime ilusa pealkirja “Elu kui hoiak” ja selle eesmärgiks on inimestes aktiivsuse ja positiivsete hoiakute kujundamine paremaks toimetulekuks isiklikus elus ja kodanikuna, aga ka piirkonda arendava ühistegevuse võimaluste ja seadusandluse tutvustamine.

Mõtlesin, et mina, vana inimene, nõuka-ajal neid kursusi, õppimisi, testisid ja seminare piisavalt läbinud, mis see peenema nimega koolitus mulle annab ja kuhu ma selle tarkusega lähen. Arutasime naabrinaise Ennaga, et uudishimulikud nagu me oleme, vaatame siis ja kuulame, mis ja kuidas on.
Möödunud laupäeval oligi õpihimuline seltskond koos. Lektorid Leonora ja Valdek Kraus teadsid, millest ja kuidas rääkida.

Enne algust ütles Leedri külaelu eestvedaja ja külavanem Maret Künnap, et neil praegustel koolitustel saab teada just seda, et sa mitte midagi ei tea. Tõsi. Mida edasi Leonora Kraus oma jutu ja mõnusate näidetega jõudis, seda enam sain teada, et tõesti ma sellest valdkonnast midagi ei tea. Õppus või koolitus – ükskõik, kuidas teda nimetada – möödus märkamatult ja läks ettenähtust pikemakski. Nii et need, kes isegi uudishimust kohale ei viitsinud tulla, jäid paljust heast ilma.

Nüüdseks on selge, et inimesed, kel domineerib väljast-sisse paradigma, tunnevad end ohvrite ja kõrvaletõrjututena, alati on nendega juhtunus süüdi teised inimesed. Need on inimesed, kes alati arvavad, et teised peavad end muutma. Paradigma on see viis, kuidas me maailma näeme, selle tajumise, tõlgendamise ja arusaamise mõttes.

Järgmisele õppusele ei lähe ma enam uudishimust, vaid täie teadmisega ja tahtmisega omandada veel, mida vähegi saab.

Helve Teern,
Karala

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 27 korda, sh täna 1)