„Oleme päästjad!”

„Oleme päästjad!”

 

Jõgeval toimusid järjekordsed Alo Mattiiseni nimelised muusikapäevad
9. märtsi varahommikul kell 5.15 startis Kuressaare gümnaasiumi eest bussitäis laulvaid noori Jõgeva poole.

Väiksemad poisid võtsid teel üleriiklikule ansamblite konkursile tihti viisijupi üles. Pelgalt ümisemisega aga asi ei piirdunud: need kaks päeva olid täidetud suurepärase muusikaga, mis praegugi võtab kananaha ihule ja tekitab äreva tunde. Seda emotsiooni, sädet ei tohi kunagi lasta kaduda, helid annavad meile rohkem, kui arvatagi oskame!

Meie kooli esindas viis ansamblit

Kõige väiksemaid (4.–5. klass) juhendab Helle Rand – Arbuskasse kuuluvad Hedi Kereme, Sissel-Maria Mägi, Maria Lindau, Mirjam Tenno, Annaliis Lehto, Loretta Tiits, Ralf Heinsoo, Marek Kesküll, Joanna Kajak, Morten Mägi-Ravn, Jako Jõgi. 6. – 7. klassist tegi kaasa Mandlike: Linda Lapp, Hanna Martinson, Helena Pihlas ja Mirjam Kütt, õpetajaks Pilvi Karu. Gümnaasiumiastmest oli laululapsi kolmes grupis: Kapriis (Kristel Aaslaid, Karoliine Kask, Lelet Aavik, Tuuli Rand, Kaia Jalakas –juhendaja Helle Rand), Sa:rlaine (Dea Oidekivi, Kaia Oidekivi, Teele Viira, Maarja Nuut, Kusti Lemba, Preedik Heinmaa, Mihkel Reinart, Jako Niit – juhendaja Laine Lehto), Jepps (Preedik Heinmaa, Kusti Lemba, Sander Maripuu, Jako Niit + Matis Rei – juhendaja Veikko Lehto).

Tegevust jagus kahte päeva: 9. märtsil sai nautida IV kuni VII klasside musitseerimist ja 10. märtsil liigutasid meie kõrvu VIII–XII klassid. Muusikas kasvavad kogemused aastatega ja seda oli näha ka esinemisest. Kõige vanema astme hulgas oli palju väga häid tegijaid, tihe rebimine. Esinemine Jõgeval toimus siiski rõõmsas meeleolus ja ennekõike oli see üks kogemus lisaks järgnevateks esinemisteks.

Auväärne žürii oli emotsionaalne. Jeppsi esinemise ajal elas entusiastlikult kaasa Vaiko Eplik ja nipsu lõi Tarmo Leinatamm. „Suur kõrv” hindas kõrgelt eesti regilaulu ja see tõigi seekordse grand prix’ Paldiski gümnaasiumi segaansamblile. Ent ikkagi tegid meie kooli lauljad vapustava etteaste ja Jepps sai saali suurima aplausi osaliseks, rahvas tõusis püsti ja plaksutas Jeppsi lavale tagasi.

Reede õhtu lõppes kultuurselt, nimelt oli Jõgeva kultuurikeskuses uue intrigeeriva noortefilmi esilinastust ja kõik osalejad said seda uudistama minna. 10. märtsi hommik tõi aga endaga kaasa rohkemgi siblimist kui eelnev päev. Ootused ja lootused olid veel rohkem üleskruvitud.

Kui kõik ansamblid esinenud, oli märgata pingelangust. Ühtäkki olid kõik nii ülemeelikud ega jaksanud enam paigal passida. Kibeleti juba autasude järele. Enne tähtsat sündmust esinesid suurmeistrid Tõnis Mägi ja Chalice.

Kõik lõppes hiilgavalt. Kuressaare gümnaasium noppis kaks esikohta ja ühe eripreemia. VI–VII klasside arvestuses osutus parimaks neidude ansambel Mandlike. Parimaks noormeeste ansambliks tunnistati juba teist aastat Jepps. Eripreemia pälvis ka Matis Rei parima beatbox’i eest. Naaberkooli SÜG ansambel Hundinuiad tõi koju ühe esikoha IV–V klasside arvestuses ja sellele vahvale poisteansamblile anti ka eripreemia lavalise sära eest. Saarlased on alati head lauljad olnud!

Lava eest ja lava pealt: emotsioone jagus kõigile

„Suur kõrv” võib olla ka karm. Paari laulu ajal katsid nad kõrvad või raputasid pead, aga seda ei juhtunud meie kooli lauljate esinemise ajal. Pärast Jeppsi esinemist käisid mööda võõrad, kes laulsid Jeppsi laulust üht rida: „Oleme päästjad, elupäästjad, oleme päästjad, vetelpäästjad.” Laine Lehto: „Žürii sõnul on Saaremaa lauljad alati tasemel olnud. Mõned aastad tagasi lausa naljatati, et saarlastele tuleks luua eraldi laulukategooria.”

Head muusikat tulid nautima ka eelmisel aastal kaasa laulnud Preedik Lemba ja Erko Niit. Preedik Lemba: „Ma olin nagu ise laval. Pulss oli 124 lööki minutis tavalise 104 asemel.”

Erko Niit: „Tahaks ise ka laval olla, nüüd elasin istudes kaasa. Respekt selle eest, et Jeppsi nime ei muudetud.” Pinge oli kruvitud tippu paljudel. Linda Lapp: „Ohh! Jepps oli ikka kõige parem!” Laine Lehto lisas, et kui veel Jeppsi esinemisest rääkida, siis oli tegu parima kooli laulu esitusega.

Jeppsi liikmed ise arvasid järgmist. Jako Niit: „Pinev tunne on alati.” Kusti Lemba: „Esinemistunne on sensuaalne.” Preedik Heinmaa: „Siin on alati väga hea esineda.” Sander Maripuu: „Kõik on väga normaalne.” Arbuska väiksed lauljad aga ütlesid, et tegu on väga toreda üritusega ja neile väga meeldis.

Eelmise aastaga võrreldes on laulude seaded muutunud keerukamaks, aga samas on lihtsam vahet teha heal ja halval muusikal, vahepealseid esitusi polnud. Erko Niit: „Pooled olid kehvad ja ülejäänud olid head, aga otsustamist ei muuda see ikkagi kergemaks. Kuressaare gümnaasiumi õpilaste tase on sama hea, aga Jepps on tänavu endaga rohkem tööd teinud.”

Laine Lehto: „Oli palju huvitavaid seadeid, leide. Segaansamblite tase on muutunud kõrgemaks, eelnevatel aastatel on meil läinud veidi paremini.” Teele Viira: „Eelmine kord oli esineda palju rahulikum, seekord oli pingelisem, jalg värises.” Sander Maripuu: „Iga aastaga on kogemusi rohkem.”

Suured lootused

Eks salamisi unistasid kõik kõrgetest kohtadest, aga see ei olnud siiski primaarne. Pilvi Karu: „Ootasin, et Mandlikese lood tuleksid hästi välja. See on ansamblitel aasta tähtsaim üritus, siin tahavad lauljad olla parimad.” Helle Rand: „Lootused olid suuremad, aga ka esinemiskogemus žürii ja asjatundliku publiku ees on suur asi. Ja muidugi on hea meel, et saarlastel üldiselt väga hästi läks.“

Autasustamistseremoonia käigus räägiti Puhhi lemmiktegevusest, milleks on esimese mõttena mee söömine, aga kui Puhh veidi järele mõtles, sai ta aru, et parim tunne on just hetk enne mee söömist! Preedik Heinmaa: „Olen tulemustega väga rahul, aga salaja julgesin loota veidi enamat.”

Kusti Lemba: „Ootused olid ülevad.” Teele Viira: „Lootsin, et kõik läheb stabiilselt, aga tegelikult läks oodatust natuke halvemini.” Laine Lehto: „Ootuseks oli jõuda esikolmikusse, aga aastad ei ole vennad. Alati tuleb võimalikult hästi esineda!” Jako Niit: „Alati tuleb see, mis tulema peab.”

Laulmist peab oskama nautida, nagu ütles Sander Maripuu: „Lõbus peab ka olema!” Pilvi Karu: “Saaremaa noori lauljaid on hea kuulata. Kuulake ja tehke head muusikat ja mingem igal aastal Jõgevale.” Teele Viira: „Kui võimalik, minge kindlalt Jõgevale!” Erko Niit: „Peaasi et need ansamblid ära ei kao, laulmist tuleb jätkata. Olgem ausad, saarlaste tase on väga hea.”

Helle Rand: „Jätkakem samas vaimus, et ikka ka järgmisel aastal oleks meilt bussitäis noori Jõgevale sõitmas. Samas tahaks julgustada ka maakoolide lauljaid sellel konkursil osalema.“ Kusti Lemba: „Lõpetage ära oma superstaarindus, olge loomulikud. Ja otsige oma šnitti!” Lõpetuseks ütles Karoliine Kask: „Kõik sai ju ometi hästi tehtud ja see ongi põhiline!” Pärast kahte pikka tegevusrohket päeva oli hea jälle koju sõita.

Aitäh kõigile lauljatele suurepäraste etteastete eest ja suur tänu ka nende juhendajatele! Järgmisel aastal 7. märtsil siis uuesti!

Laura-Liisa Perova,
Kuressaare gümnaasium, 11c

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 115 korda, sh täna 1)