Naiselikult naisrühmadest – žanripäev kultuurikeskuses

Laupäeval, 3. märtsil, oli Kuressaare kultuurikeskuses naisrühmade žanripäev, millel osalesid Kadaka Mari, Kadrid, Koidukiir, Marleen, Sõlus, Tokkroos, Valjala välejalgsed piigad ja Ritsikad.

Eks toimetuste tagamail olid muidugi maja perenaine Tiiu, folkloori asjatundja Krista ja tegevtoimetaja Merle, kes sõnaselgelt rühmad tantsuritta seadis ja mandrimehe Paul Popkovi trenni tegema meelitas.
Enamus päevast kuluski soojendus- ja koordinatsiooniharjutustele.

Suurepärase klaverisaate tegi Veikko Lehto (selline saatja on iga tantsuõpetaja unistus). Küllap paistis mandrimehele lavaservalt silma paljude tantsijate tagasihoidlik kehakeel – ehk seetõttu päris lavastustantsu õppimiseks ei läinudki. See oli ehk nukram üllatus. Aga seltskonnatantsu said kõik nautida Kalle-Kustast kreeka rütmideni.

Head peotuju soovis naisrühmadele riigikogusse pürgiv linnapea Urve Tiidus. Kena tantsurahvas on Janne Hintsi Koidukiirtes. Ilus oli Mait Agu „Kedrates”, Nelli Uustalu „Simmanipolkalt” oodanuks ühtlasemat jalga, väljenduslikkust. Anne Keerdi Sõlus Leisist oli igati nauditav Maie Orava „Lõo looga”, aga „Saaremaa valsi” joonis ei ulatunud ilmselt Anne tantsuseadete paremikku: uus tants peaks rohkem uut nägu olema, mitte tihedaks siblimiseks kippuma.

Mari Sootsi Valjala seni nimetu naisrühm võiks folklooristiilist lähtuvalt tõepoolest Valjala Välejalg olla. Virge Varilepa Kadaka Mari oma punastes seelikutes oli treeningusaalis sarmikas. Kahju, et neid alles suvesimmanil tantsuhoos esinemas näeb.

Merle Sillavee Marleen oli haigustele vaatamata kaheksakesi kohal. Muusikasaade oli oodatust erksam, kutsus lähemalt kaema, kes nii musikaalselt vilet lööb.

Allakirjutanu Kadride käest õnneks ei küsitud, kui palju aastaid koos tantsitud. Juhendaja on õnnelik, et neid niigi palju lavalaudadele jõudis – mitu lausa haigena voodilinade vahelt. Kadridel on kombeks ikka omaloodut tantsida: poolejagu tunnisest esinemisajast oleksid oma sünnipäevatantsud. Merle Sillavee Ritsikas on tantsuhoogu täis, tantsud kenad.

Eelfinaaliks sobis üleni elu- ja tantsurõõmust pakatav muhulaste Tokkroos: Anne Keerdi mõnus omanägemus „Saarlase polka” pani muhelema. Eriti võlus lätlastelt laenatud Kaera-Jaani variant „Sukas Ritas”. Ilusad rõivad, ilus kehakeel.

Pärisfinaaliks olid keerdus kringlid, kuum kohv saalis laudadel, aga laval SÜG-i noormehed tänapäevase tantsuimitatsiooniga. Naiselik naisrühmade päev algas mandrimehe Paul Popkoviga ja KG muusikaõpetaja Veikko Lehtoga ning lõppes SÜG-i noorte meeste esinemisega.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 21 korda, sh täna 1)