Hiiu- Lääne- ja Saaremaal jagati ära viis ringkonnamandaati

Isikumandaati ei saanud taas mitte keegi

Pühapäeval toimunud riigikogu valimistel viiendas valimisringkonnas (Hiiu-, Lääne- ja Saaremaa) keegi kandideerinutest isikumandaati ei saanud. Küll aga jagati siin seitsmest ringkonnamandaadist ära viis. Kaks järelejäänud ringkonnale eraldatud mandaati jagati kompensatsioonimandaatidena üleriiklike nimekirjade alusel ja nendega pääsesid riigikogu liikmeks ka kaks Saaremaal kandideerinud isikut.

Seekordsetel riigikogu valimistel sai Reformierakond Hiiu-, Lääne- ja Saaremaal kaks ringkonnamandaati, mis läksid Jaanus Tamkivile ja Imre Sooäärele. Ühe ringkonnamandaadi said Keskerakond (selle sai Ain Seppik), Isamaa ja Res Publica Liit (Tarmo Kõuts) ning Eesti Sotsiaaldemokraatlik Erakond (Andres Tarand).

Kompensatsioonimandaadiga – nende jagamine toimub üleriigiliste valimisnimekirjade alusel – pääsesid riigikokku Saaremaal roheliste erakonna ridades kandideerinud Aleksei Lotman ja reformierakondlane Lauri Luik.

Sotsiaaldemokraat Andres Tarand teatas juba eile, et jääb edasi Euroopa Parlamendi liikmeks ning loobub oma kohast riigikogus. Tema asemel peaks riigikogusse pääsema hiidlane Kalev Kotkas.

Kuressaare linnapeal suur teoreetiline võimalus

Kuna on vägagi tõenäoline, et valimised võitnud Reformierakond moodustab uue valitsuskoalitsiooni, siis võib juhtuda, et asendusliikmena pääseb riigikokku praegune Kuressaare linnapea Urve Tiidus. Tiidusel on peaaegu 100%-line võimalus saada asendusliikmeks nii ringkonna- kui ka üleriigilise nimekirja alusel.

Nimelt, kui Reformierakond valitsuse moodustab, siis on suure tõenäosusega üheks ministrikandidaadiks Jaanus Tamkivi, kellele ennustatakse uues valitsuses keskkonnaministri ametikohta. Juhul kui Tamkivi tõepoolest valitsusse siirdub, on ringkonnanimekirjas tema asendusliikmeks riigikogus Urve Tiidus.

Kui Tamkivi aga otsustab saadikutööd jätkata, siis on Tiidusel suur võimalus rahvasaadikute sekka pääseda üleriigilise nimekirja alusel, kus ta on 30. kohal (siinjuures tasub meelde tuletada, et Reformierakond sai riigikogus ühtekokku 31 kohta ja võib kindel olla, et keegi nimekirja eesotsas olevatest inimestest uude valitsusse ka läheb.)

Linnapea Urve Tiidus ütles, et tema minek riigikogusse on praegu siiski veel puhtteoreetiline. „Ma ei ole ju selget mandaati riigikokku veel saanud,” rääkis Tiidus. „Rahvas on selge mandaadi mulle kui Kuressaare linnapeale andnud ja need viimased valimised veel kinnitasid seda mandaati.”

„Kui mulle aga ettepanek riigikokku minekuks tõepoolest tehakse,” jätkas Tiidus, „siis loomulikult pean ma lõpliku otsuse langetama ja suure tõenäosusega ma jätkan Kuressaare linnapea ametikohal.”
Seepärast ei soovinud Urve Tiidus eile veel spekuleerida selle üle, kes võiks tema äramineku korral uueks Kuressaare linnapeaks saada.

Reformierakonna tõus ja Rahvaliidu langus

2003. aasta valimistega võrreldes tugevdas seekordsetel valimistel Saare-, Hiiu- ja Läänemaal oluliselt oma positsiooni Eesti Reformierakond, samas olid aga Rahvaliidule need valimised katastroofiks.

Seekordsetel riigikogu valimistel oli meie valimisringkonnas lihtkvoodiks (so arv, mis saadakse valimisel osalenute isikute arvu jagamisel mandaatide arvuga) 4882. See tähendab, et nii palju hääli pidi koguma kandidaat, kes soovis parlamenti pääseda isikumandaadiga.

Reformierakonna nimekiri kogus meie valimisringkonnas kokku 2,203 lihtkvoodi jagu hääli. Võrdluseks olgu ära toodud, et neli aastat tagasi toimunud valimistel sai oravapartei vaevalt ühe lihtkvoodi jagu hääli (kokku 1,051 kvooti).

Suur tagasilöök on aga tänavustel valimistel tabanud Rahvaliitu. Kui 2003. aastal kogusid nad meie valimisringkonnas 1,177 kvooti, mis andis neile ühe ringkonnamandaadi (selle, nagu teada, sai endine maavanem Jüri Saar), siis seekordsetel valimistel sai Rahvaliit vaid 0,624 lihtkvoodi jagu hääli, mis ei andnud erakonnale mitte ühtegi ringkonnamandaati.

Ka üleriigilise nimekirja alusel viiendas valimisringkonnas Rahvaliidu ridades kandideerinud isikute pääs riigikokku on vähe tõenäoline – nende ringkonna esinumber Raimu Aardam on Rahvaliidu asendusliikmete üleriigilises nimekirjas alles 11. positsioonil.

Erakond Isamaa ja Res Publica Liit sai seekord meie valimisringkonnas napilt ühe ringkonnamandaadi – kogus kokku 1,058 kvooti. 2003. aasta valimistel Isamaa Liit Lääne-Eestist ühtegi ringkonnamandaati ei saanud, küll sai aga tookord siit kaks ringkonnamandaati Res Publica (need mandaadid läksid Olari Taalile ja Imre Sooäärele, kes tänavuste valimiste eel jõudis õigel ajal Res Publica „uppuvalt laevalt” plehku panna ja võitjate, reformierakondlaste ridadesse üle minna).

Eesti Keskerakonnal läks seekord 2003. aasta valimistega võrreldes mõnevõrra kehvemalt. Kui neli aastat tagasi said nad meie valimisringkonnas 1,630 lihtkvoodi jagu hääli, siis nüüd oli nende saagiks 1,422 lihtkvooti.

Tõsi küll, mõlemad arvud andsid neile ühe ringkonnamandaadi, mille sai nii tänavu kui ka 2003. aastal Ain Seppik. Kuna aga tänavustel valimistel oli Keskerakonna Lääne-Eestis kogutud häälte arv kesisem, siis halvendas see nende positsioone kompensatsioonimandaatide jagamisel.

Lisaks loe ka tänasest lehest!

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 15 korda, sh täna 1)