Kas sinisilmselt rikkaks? (6)

Kas sinisilmselt rikkaks?

 

Mu ees laual on 19. veebruari Postimees. Terve kolmas lehekülg on pühendatud Reformierakonna ühe juhtpoliitiku Rein Langi valimisreklaamile. Tema on otsustanud teha panuse oma erakonna põhinõudele, üksikisiku tulumaksu vähendamisele.

Muudkui aga vähendame ja see tähendab paremat palka kõigile ja paremat Eestit kõigile. Seda ta loomulikult ei maini, et see vähendatav viiendik ei tähenda miinimumpalga saajale sadatki krooni, aga rikkurist ettevõtjale või pangahärrale tuhandeid kroone. Ikka Reformierakonna moodi ja eelkõige rikaste huvisid silmas pidades: kellel on, sellele antakse kamaluga juurde, kellel pole, see ajagu oma piskuga läbi.

Läheme lugemisega edasi. Seitsmendal leheküljel leiame ülevaate Eesti inimarengu 2006. aasta aruandest, mis on “nagu sahmakas külma vett raha- ja palgateemadel ülekuumenenud… valimisdebatti”, kirjutab Villu Päärt.

Eesti on punase laterna rollis, ei mingit juttu Euroopa edukamate hulka kuulumisest. Koha viimaste hulgas kindlustavad meile sotsiaalsed probleemid: tervishoid, sooline ja sissetulekute ebavõrdsus, inimeste kaasamine ühiskonna arengusse, vangide rohkus.

Isegi Venemaa, kellele me oleme harjunud nii ülevalt alla vaatama, on meist tüki maad eespool, kusagil keskmiste hulgas. Sisemajanduse koguproduktilt elaniku kohta oleme me küll tubli sammu edasi astunud, paraku ei näita paljas majandusedu veel ühiskonna arengut.

Tänu Siim Kallase, Andrus Ansipi, ka Mart Laari juhitud valitsuste ühekülgsele poliitikale, rikkaid soosivale ja sotsiaalseid probleeme eiravale riigijuhtimisele elamegi oma alaarenenud ühiskonnas. Miks peaks valija nüüd Reformierakonna lahkeid lubadusi uskuma – et nad hakkavad äkisti kogu ühiskonna heaolu eest hoolitsema? Pealegi, see hoolitsemine nõuab raha, seda enam, et tuleks tasa teha ka senised alamakstud asjad. Kust see raha tuleb, kui makse pidevalt vähendada?

See kõik peaks olema tõsine mõtlemise koht. Seda enam, et igasugu arvamusküsitluste järgi on meil oi kui palju neid, kes sinisilmselt loodavad ratsa rikkaks saada – reformerite malli järgi. Paraku on ju nii, et ka rikkurite edetabeli tipus on kohti vähe. Kõik ei pääse marjamaale, osa jääb paratamatult karjamaale. Ja neile jääjaile kuluksid ka sotsiaalsed hüved hädasti ära.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 21 korda, sh täna 1)